Узялися за резерви
Вимоги до резервів страхових компаній стануть жорсткішими. Нацкомфінпослуг пропонує враховувати в резервах в повному обсязі кошти тільки в держбанках, «дочках» міжнародних груп, а вкладення в банки з низьким рейтингом враховуватимуться зі «знижкою». Страховики підтримують ініціативу, але визнають, що лише підвищення вимог до якості резервів і активів уже замало, необхідно стежити за їхньою якістю частіше, ніж раз на квартал.
Відберуть кращих
Нацкомісія, що здійснює регулювання ринків фінансових послуг, має намір змінити правила інвестування резервів та активів, а також облік їх покриття. Регулятор розглядає можливість враховувати в повному покритті страхових резервів лише депозити в «брендових» банках з інвестиційним рейтингом за національною шкалою не менше «А-». «Брендовими» вважаються, наприклад, держбанки і «дочки» міжнародних фінансових груп. Якщо рейтинг нижче, покриття резервів буде частковим, а розміщення в банках з поганим рейтингом не буде враховано регулятором в покритті резервів. Про це заявив член Нацкомфінпослуг Олександр Зальотов.
За його підрахунками, частка депозитів в резервах страхових компаній на 1 січня 2015 року склала 51%, знизившись за рік з 55%. При цьому в нинішньому топ-20 банків, в яких найбільше зберігається грошей страховиків, є як брендові банки, у тому числі державні, так і невеликі установи: банк «Михайлівський», «Союз», Авант-Банк. За оцінками президента Ліги страхових організацій України, у страховиків – членів ЛСОУ в проблемних банках «заморожено» 700 млн грн. Це близько 13% від суми резервів усіх СК, розміщених у банках.
Одним з найнадійніших інструментів регулятор вважає ОВДП і хоче рекомендувати страховикам, особливо компаніям зі страхування життя, розміщувати в держоблігації до 80% коштів. «ОВДП нам були нецікаві. У них низька прибутковість, великий ризик. Хіба що ми зможемо розміщувати резерви у валютні ОВДП, принаймні це захист від девальвації», – говорить голова наглядової ради СК «Вусо» Олександр Шойхеденко. А в СК «PZU Україна» кажуть, що давно купують держпапери як у гривні, так і в іноземній валюті.
Страховики розміщують в ОВДП 6,9% резервів (747,2 млн грн). Для прикладу: в акціях розміщено 11,8%, а в корпоративних облігаціях – 1,2%. Регулятор обмежить обсяг вкладень у папери одного емітента і дасть страховикам перехідний період, аби позбутися зайвих паперів.
Запізнілі заходи
Учасники ринку підтримують ініціативу. «Пропоновані заходи обмежують можливості інвестицій для страховиків, але вони спрямовані на збереження їхніх активів, що дуже важливо для стабільності ринку. Головне – вони дозволять очистити активи тих страхових компаній, які раніше не приділяли достатньої уваги цьому питанню. Обмеження можуть бути досить жорсткими, але вони мають бути ефективними, аби прибрати усі депозити в незрозумілих банках і сміттєві цінні папери. У портфелях деяких страховиків частка таких активів більше 50%», – розповідає FinMaidan директор департаменту інвестицій СК «PZU Україна» Гжегож Вінкель.
Застосовувати подібні заходи треба було давно. «Підходи до резервування необхідно змінювати. Однак те, що пропонується, є не системою захисту активів страховиків, а тимчасовим антикризовим і запізнілим заходом», – вважає Олександр Шойхеденко. Наявність інвестиційного рейтингу за національною шкалою не завжди гарантує надійність: ряд банків, у які було введено тимчасову адміністрацію, мали інвестрейтинги від українських агентств.
Дохід принесли в жертву
Страховики кажуть, що переглянули свою стратегію ще наприкінці 2013 року. «Як правило, ми втрачали кошти в банках, які вже на той момент не повертали депозити», – сказав топ-менеджер однієї з компаній. «Ми завжди розміщували 70% в найкрупніших банках з іноземним капіталом, а 30% – у невеликих українських установах, які давали нам бізнес. Сьогодні частка крупних банків зростає. Але коли відновиться кредитування, ми хочемо мати можливість продовжити роботу з невеликими банками і готові переглянути політику розміщення резервів», – говорить Олександр Шойхеденко. У проблемних банках «Вусо» втратила 1,2 млн грн.
Особливо жорсткі вимоги до формування резервів впроваджені в СК з іноземним капіталом. Їх інвестиційна політика, як правило, узгоджується з головним офісом. «Наші акціонери готові навіть на негативну прибутковість за депозитами, якщо це необхідно для збереження резервів», – розповіли в одній з СК з іноземним капіталом. «Ми вже давно самостійно встановили для себе подібні обмеження. Ми завжди були готові жертвувати зниженням інвестиційного доходу на користь надійності, розміщуючи страхові резерви в депозитах банків з іноземним капіталом і державних банках», – розповів Гжегож Вінкель. У компанії встановлюються ліміти інвестицій у певні інструменти та банки. «Система оцінки банків постійно коректується нашими фахівцями, і підхід нашої компанії останнім часом стає все більш консервативним», – уточнює Гжегож Вінкель.
Проблема ринку полягає навіть не в тому, що страховики тримають гроші в ненадійних банках, а в тому, що вони використовують схеми із залучення грошей на звітну дату. «Вирішення цієї проблеми – контроль резервів на кожен день», – радить Олександр Шойхеденко.
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини