За боржниками прийдуть приватні виконавці Фото firestock

За боржниками прийдуть приватні виконавці

Приватні виконавці отримали доступ до банківських рахунків. На підставі судових рішень вони зможуть вимагати від банків арештовувати рахунки боржників і списувати з них гроші. Це рішення НБУ дозволяє приватникам почати працювати в цьому сегменті ринку, але їхній функціонал у найближчий рік буде обмежено тільки невеликими сумами.



За Нацбанком не заіржавіло

Приватні судові виконавці отримали доступ до банківських рахунків боржників. 16 лютого набула чинності постанова НБУ № 8, яка, зокрема, зобов'язала банки заарештовувати гроші на рахунках клієнтів після отримання постанови приватного виконавця, на вимогу виконавця списувати гроші та попереджати його про те, що клієнт, щодо якого є публічне обтяження, відкрив новий рахунок. Без цієї постанови НБУ приватні виконавці не могли б застосовувати на практиці повноваження, які вони отримали у зв'язку із набуттям відповідного закону чинності 5 січня.

НБУ дозволив приватним виконавцям відкривати в банках спеціальні рахунки для виконання рішень господарських судів. Банки тепер зобов'язані відправляти повідомлення приватним виконавцям про відкриття у їхній установі нового рахунку клієнтом, щодо якого існує публічне обтяження рухомого майна. «З нововведень потрібно відзначити право банків брати до виконання постанови виконавців про зняття арештів, якщо такі документи направлені в електронній формі (а не тільки паперовій, як це було раніше), що дозволить значно прискорити розблокування коштів на рахунках боржників», – вважає старший юрист юрфірми «Алєксєєв, Боярчуков та Партнери» Інна Рудник.

Відкориговано також норми щодо боротьби з корупцією: банки зможуть списувати гроші з рахунків клієнтів на вимогу Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами, отриманими від корупційних та інших злочинів. «Однак Нацагентство має право направляти таку вимогу тільки на виконання ухвали суду в справі, ініційованій самим Нацагентством», – зазначає Інна Рудик.

Конкуренція з державою

Змішана система роботи державних і приватних виконавців повинна забезпечити виконання більшої кількості судових рішень в розумні терміни. За оцінкою Мін'юсту, до 70% судових рішень не виконуються, в тому числі через низьку мотивацію державних виконавців. Державна виконавча служба (ДВС) заробляє 10% від суми стягнутих нею коштів, але це мало відбивається на доходах самих виконавців. Заробіток приватних виконавців включатиме і основну винагороду (10%), і додаткову, розмір якої встановлюватиме стягувач.

У Мін'юсті розраховують в майбутньому скоротити витрати держбюджету на утримання ДВС, оскільки частину її роботи виконуватимуть приватні виконавці. «У всьому світі більш ефективними є приватні виконавці: вони мають більше мотивації, мало задіяні в корупційних схемах. Але в нашій країні це експериментальна модель, і поки рано говорити про ефективність приватників», – говорить керуючий партнер юрфірми «Можаєв та Партнери» Михайло Можаєв. На його думку, приватні виконавці будуть повільно освоюватися на новому для себе ринку, і більшість рішень судів передаватиметься державним виконавцям. «Навряд чи найближчим часом щось значно зміниться, навіть з урахуванням прийнятих змін», – вважає пан Можаєв.

Обмеження розвитку

На думку юриста юрфірми «Астерс» Вольги Шейко, держава, розпочавши реформу системи юстиції, зобов'язана наділити приватних виконавців необхідними повноваженнями. Адже приватні виконавці діють в обмеженій юрисдикції. Вони не можуть займатися справами, що стосуються вселення або виселення з житла, дітей, недієздатних осіб, а також виконавчими виробництвами, учасником яких є держава. Не зможуть приватники працювати з боргами комунальних та державних підприємств.

Приватні виконавці могли б сприяти поверненню банківських боргів, але й у цій сфері є обмеження. «Банки не зможуть використовувати цей інструмент на повну силу, оскільки на перехідний період – до 2018 року – встановлено ліміт стягнення коштів приватними виконавцями в межах 6 млн грн, і в перший рік роботи – до 20 млн грн», – говорить керуючий партнер адвокатського об'єднання Suprema Lex Віктор Мороз.

 

Подписывайтесь на финансовые новости FinClub в соцсетях Twitter и Facebook.

Долучайтесь

Підписатися на розсилку Фінклубу