Заробити на державі

Заробити на державі

На тлі відсутності можливостей для отримання доходів від кредитування банки намагаються заробити на державних паперах. На останньому аукціоні Мінфіну вдалося залучити на короткі бонди понад 18 млрд грн – більше $650 млн державі довірили банки. Учасники ринку вважають, що попит на ОВДП триватиме.


Бюджет набрався валюти

Банки скупили у Міністерства фінансів рекордний обсяг валютних облігацій внутрішньої держпозики (ОВДП). В ході аукціону 5 квітня первинні дилери купили дворічні боргові папери на $651,1 млн. Середня прибутковість 15 задоволених заявок склала 7,85% річних. Гривневі бонди принесли держбюджету ще 1,31 млрд грн, сумарно – рекордні 18,24 млрд грн.

Минулого року Мінфін останній раз залучав валюту на внутрішньому борговому ринку ще в липні. Тоді він продав річні облігації з прибутковістю 8,79%. З 2016-го Мінфін вже тричі виходив на ринок. У січні він позичив у банків валюту на півтора року під 7,67%. Вже в лютому і квітні ставка за дворічними валютними держпаперами підвищилася до рівня 7,85%.

Сумарно за цей період Мінфін отримав від банків $1,6 млрд. За їхній рахунок уряд може розраховуватися із зовнішніми кредиторами в умовах відсутності чергових траншів МВФ. Для прикладу: в березні, коли валютні аукціони не проводилися, уряд на погашення та обслуговування державного та гарантованого боргу витратив $853,2 млн, у тому числі на обслуговування облігацій зовнішньої держпозики – $473,3 млн. На рахунок МВФ відправлено $11,4 млн.

Безальтернативні інвестиції

Високий попит на держпапери пояснюється відсутністю альтернативного заробітку. За минулий рік кредитний портфель підприємств скоротився в банках на $4 млрд. Банкіри відзначають, що валютні держпапери привабливіші, ніж кредитування. «Левова частка розміщених паперів припала на валютні ОВДП. Ставка залучення депозитів у населення в середньому коливається від 1% до 7% річних. За даними агентства Thomson Reuters, індекс ставок за депозитами фізосіб з терміном 3 місяці – 5,9%, 12 місяців – 6,9%. Розміщення у валютні ОВДП терміном 2 роки забезпечує в середньому ставку прибутковості на рівні 7,85%, а отже, при збереженні бази клієнтів, банки можуть забезпечити собі щонайменше 4-5%», – розповідає директор департаменту операцій на фінансових ринках Укрсоцбанку Катерина Володіна.

Альтернативою ОВДП є депозитні сертифікати. «Не можна стверджувати, що сьогодні ОВДП є дуже привабливим інструментом для банків. Він поступається депозитним сертифікатам НБУ, якщо порівнювати їх за терміновістю та прибутковістю номінальної ставки, – говорить голова правління Комерційного індустріального банку Вадим Березовик. – За моїми оцінками, близько 90% усіх ОВДП – в портфелях держбанків. Якщо ви подивитеся на структуру всього портфеля ОВДП, то банки не є основними власниками таких паперів».

Довга історія

Банкіри зазначають, що інвестиції в держпапери є найменш ризиковим інструментом. «Логіка придбання облігацій для багатьох покупців, які мають валютну ліквідність, – розміщення в безризикові державні ОВДП з високим рівнем прибутковості. Механізм отримання фондування під заставу валютних ОВДП – як на відкритому ринку: через операції РЕПО, так і під час операцій з НБУ, формує рентабельний запас ліквідності. «На сьогодні це є єдиною альтернативою розміщенню валютних ресурсів, беручи до уваги високий кредитний ризик з валютних позик у корпоративному сегменті, де позичальники все частіше проводять реструктуризацію і оголошують дефолти», – говорить директор казначейства Ідея Банку Володимир Кузьо.

На думку учасників ринку, високий попит на держпапери може тривати досить довго. «Ми припускаємо, що попит на держпапери може залишатися на поточному рівні ще доволі довго. Поки українська економіка повністю не відновиться і не стабілізується ситуація в банківській системі України. Скільки це може забрати реального часу? Складно прогнозувати: можливо, рік-два, а можливо, десятиліття», – вважає заступник голови правління Юнісон Банку Едуард Ткаліч.

Олена Губар

Долучайтесь