Житло обіцяють перевести в гривню
Два з половиною роки депутати не можуть прийняти закон про переведення валютних іпотечних кредитів у гривню. Вчора фінансовий комітет парламенту вирішив подати новий законопроект на цю тему. Історія рухається по колу.
Валютний уроборос
Парламент продовжує обіцяти вирішити проблему валютних позичальників. Вчора комітет з питань фінансової політики та банківської діяльності Верховної Ради оприлюднив законопроект про реструктуризацію валютних іпотечних кредитів фізосіб, який незабаром буде зареєстрований. «Було зібрано і оброблено декілька сотень звернень з пропозиціями від позичальників. Протягом останнього місяця ми намагалися знайти компроміс з банками. Частину нововведень змогли узгодити, але щодо деяких наших пропозицій домовитися поки не вдалося», – заявив голова комітету Сергій Рибалка.
Новий документ практично ідентичний попередньому урядовому законопроекту, який був відкликаний після зміни уряду. Як і раніше, позичальникам пропонують перевести в гривню валютні іпотечні кредити за поточним курсом НБУ. Громадянам, які брали кредити на купівлю єдиного житла, пробачать не менше 25% боргу.
Якщо при цьому єдине житло є соціальним (квартири площею до 60 кв. м або до 13,65 кв. м на одного члена сім'ї, а будинки – до 120 кв. м), позичальникові можуть списати не менше 50%. Учасникам АТО спишуть від 50 до 100% боргу в залежності від виду житла та поранень, а спадкоємцям загиблих в АТО – 100%. Крім того, позичальник або член його сім'ї, крім єдиного житла, зможе мати право власності на приватизовану частку іншого житла. За заявою позичальника банк зобов'язаний буде прийняти предмет іпотеки в рахунок повного погашення кредиту.
Кредит, який буде реструктуризовано, не повинен був на 1 січня 2015 року перевищувати 2,5 млн грн ($158,5 тис.). Процентна ставка буде зафіксована на три роки в розмірі, який позичальник платив під час отримання позики. Надалі ставка буде підвищена до рівня Українського індексу ставок за депозитами фізосіб для річних гривневих вкладів (UIRD) плюс 3%. Зараз це було б 22%.
Очікуване рішення
У Нацбанку вже давно чекають вирішення питання валютних кредитів. «Досі актуальним є питання щодо закону про валютну іпотеку. Його рішення допоможе відновити кредитування в країні», – заявила голова НБУ Валерія Гонтарева.
У Незалежній асоціації банків України підраховували, що усіх валютних договорів фізосіб налічується близько 170 тис. на загальну суму близько 87 млрд грн. З них іпотечних кредитів на суму до 2,5 млн грн було близько 37 тис. договорів на суму близько 17 млрд грн. Іпотечних договорів на придбання соціального житла налічується 23 тисячі на 9,5 млрд грн.
У Нацбанку всю валютну іпотеку громадян оцінюють у $1,03 млрд. «Навіть після набуття чинності Меморандуму про врегулювання питання реструктуризації споживчих кредитів у іноземній валюті скорочення заборгованості та її реструктуризація відбувалися повільними темпами, оскільки не усі банки-підписанти дотримувалися погоджених умов вибачення заборгованості», – йдеться в звіті НБУ.
Надія ухвалення
Учасники ринку сподіваються на врегулювання конфлікту. «Питання вирішення проблеми валютної іпотеки записано в меморандумі України з МВФ. Але протягом останніх двох років було розроблено 24 різних законопроекти на цю тему. Якби це питання вирішили в травні 2014-го, усі б уже забули про нього. Сподіваюся, що найближчим часом законопроект буде винесено до парламенту», – говорить виконавчий директор НАБУ Олена Коробкова.
Банкіри зацікавлені у якнайшвидшому вирішенні цього питання, оскільки платіжна дисципліна позичальників падає. «Після ухвалення законопроекту № 1558-1 темпи реструктуризації валютних кредитів у нас значно знизилися. Багато позичальників просто відмовляються платити, очікуючи більш м'яких умов конвертації», – зазначає заступник голови правління ВТБ Банку Олександр Вітте.
Реструктуризації в рамках законопроекту підлягають також кредити, які видавали збанкрутілі банки. На думку директора юридичного департаменту, члена виконавчої дирекції ФГВФО Віктора Новікова, можливість проведення реструктуризації іпотечної позики, за якою позичальник вчасно виконуватиме свої зобов'язання, підвищить шанси продажу третім особам прав вимоги за таким кредитом.
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини