Зовнішні кредитори затягують переговори про списання держборгу
Міністр фінансів Наталія Яресько минулого тижня розпочала черговий раунд переговорів з іноземними кредиторами. Компромісу поки не досягнуто, але в ЗМІ говорять, що кредитори вже готові піти на 10-відсоткове списання, хоча ще недавно погоджувалися втратити лише 5%. Українська сторона, як і раніше, наполягає на списанні 40%.
У середу, 12 серпня, Україна почала в Сан-Франциско вирішальний етап переговорів з іноземними кредиторами. Якщо сторони зараз не досягнуть компромісу, Україна повинна буде 23 вересня погасити єврооблігації на $500 млн або оголосити дефолт. У п'ятницю Мінфін випустив короткий реліз: «Українська делегація і спеціальний комітет кредиторів провели детальні дискусії в Сан-Франциско про реструктуризацію українського державного зовнішнього боргу. Переговори тривають». Детальної інформації про хід переговорів немає.
Учасники ринку не поспішають робити висновки. Але той факт, що переговори тривають, дає надію на досягнення компромісу. За інформацією зарубіжних ЗМІ, кредитори начебто вже підвищили планку списання до 10% боргу, хоча раніше погоджувалися на списання лише 5%. Спочатку кредитори виступали категорично проти будь-якого відсотка haircut боргу України. Підсумковий розмір списання залежить від ставки купона за євробондами, яка також обговорюється: чим нижче буде процентний дохід, тим менший розмір списань необхідний Україні, щоб знизити сукупні витрати на обслуговування і погашення боргу
На підтримку України виступив голова Soros Fund Management LLC Джордж Сорос. «Єдиним інструментом України для переговорів є загроза дефолту в разі відсутності прогресу в реструктуризації боргу», – заявив він. Джордж Сорос нагадав, що колишній міністр фінансів США Ніколас Брейді в 1989 році закликав банки погодитися на реструктуризацію боргів для країн Латинської Америки, які проводили складні реформи. «Зараз пан Брейді є головою правління найбільшого власника українських облігацій – компанії Franklin Templeton і наполегливо виступає проти реструктуризації боргу України. Мені важко узгодити його позицію в 1989 році з тією, яку Franklin Templeton займає зараз», – визнав Джордж Сорос.
На необхідності списання частини держборгу наполягають і українські економісти: лише пролонгації держборгу і зниження купонного доходу недостатньо за нинішнього рівня економічних проблем країни. У II кварталі падіння ВВП України склало 14,7%, а рівень тіньової економіки, за даними МЕРТ, досяг 47%. «Позиція комітету про те, що економічні проблеми є тимчасовими і економіка незабаром відновиться, є необгрунтованою», – вважає керівник аналітичного департаменту групи компаній ICU Олександр Вальчишен.
Компанія ICU двічі цього року переглядала прогноз показника реального ВВП на 2015 рік. «Якщо перед початком року ми прогнозували скорочення на 2%, а в березні, після квартального перегляду, ми прогнозували падіння на 7,6%, то червневий перегляд вказав на падіння на 13,1%. Для поступового відновлення кредитоспроможності уряду України потрібно знизити номінальну вартість зовнішнього боргу мінімум на 25%, а ставку – удвічі», – вважає експерт.
Економіст Bank of America Merrill Lynch Вадим Храмов попереджає, що якщо пропонованого кредиторами розміру списання буде недостатньо і українська економіка не зможе швидко відновитися, знадобиться повторна реструктуризація держборгу, як це сталося у випадку з Грецією. Раніше Вадим Храмов оцінював необхідність списання у 20%.
PS Цікаву схему намалювали аналітики Bloomberg. Жоден з варіантів завершення переговорів з приватними кредиторами не може відповісти на всі питання щодо долі українського держборгу.
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини