Шевченко Кирило

Шевченко Кирило

Колишній голова Національного банку України

Народився 25 жовтня 1972 року в Тулі (РФ).

Освіта

У 1994 році закінчив Харківський державний економічний університет за спеціальністю «Бухгалтерський облік, контроль та аналіз господарської діяльності».

Кар'єра

Кар'єру в банківській сфері почав в Українському кредитному банку (зараз А-Банк): рік з серпня 1994-го працював начальником сектору кредитного відділу щодо залучення ресурсів Харківської філії.

Після цього працював у банку «Аваль» до вересня 1995-го  був економістом відділу експертів, економістом, провідним економістом сектору кредитних ресурсів кредитного відділу.

Перейшов на роботу в банк «Фінанси та Кредит», де з вересня 1995-го до грудня 2006-го пройшов шлях від начальника відділу нормативів до першого заступника голови правління. На останній посаді він пропрацював з 2 вересня 2002 року до 29 грудня 2006-го.

З грудня 2006-го до травня 2009-го очолював Державну іпотечну установу. А з травня до серпня 2009 року був радником прем'єр-міністра Юлії Тимошенко.

Потім повернувся в банківську систему: з 28 серпня по 9 вересня 2009 року був членом спостережної ради Укргазбанку, а вже 16 вересня став першим заступником голови правління Укргазбанку. На цій посаді він пропрацював до 13 квітня 2010 року.

Після цього з 14 квітня 2010-го до 11 квітня 2011 року очолював Терра Банк, а з 28 квітня 2011 року до 6 квітня 2012 року був членом спостережної ради Терра Банку.

В 2012-2014 роки був радником секретаріату голови Ощадбанку.

Працював він не тільки в банківському бізнесі – очолював правління ПрАТ «СКПД» і ПрАТ «Українська Стратегічна Група».

7 жовтня 2014 року повернувся до Укргазбанку на посаду першого заступника голови правління, 29 грудня став в. о. керівника Укргазбанку, а 15 квітня 2015 року Кабінет Міністрів затвердив його на посаді голови правління.

Наглядова рада Укргазбанку 25 березня 2020 року переобрала Кирила Шевченко головою правління з 15 квітня ще на 5 років. Він володів 0,000072% акцій банку.

Верховна Рада 16 липня 2020 року призначила Кирила Шевченко головою НБУ на 7 років (на момент призначення в нього вже не було акцій).

Кирило Шевченко 4 жовтня подав заяву про відставку через стан здоров'я.

Вже 6 жовтня йому вручили підозру у виводі 206 млн грн з державного Укргазбанку. Того ж дня Верховна Рада підтримала звільнення Кирила Шевченка з посади голови Національного банку України голосами 263 депутатів.

Шевченко звинуватив владу в «політичному переслідуванні та зведенні рахунків». «Я не став говорити про майже дворічний політичний тиск, який посилився напередодні мого рішення і, власне, зумовив серйозне погіршення проблем зі здоров’ям. Я не був зручним Головою Національного банку», – зазначив ексочільник НБУ.

Національне антикорупційне бюро 24 жовтня оголосило в розшук Кирила Шевченка. Про підозру йому повідомили ще на початку жовтня, однак в спеціальному порядку, бо його місцеперебування було невідоме. Оскільки підозрюваний ігнорував виклики до слідчого, його було оголошено в розшук.

Оголошеного в розшук Кирила Шевченка журналісти знайшли у столиці Австрії Відні.

Вищий антикорупційний суд 8 грудня обрав заочне тримання під вартою для ексголови НБУ Кирила Шевченка. Ухвала відкрила шлях для внесення його до бази Інтерполу, без чого неможливо провести екстрадицію.

Захист Кирила Шевченка надав медичну довідку від 5 грудня, в якій йшлося про те, що Шевченко проходить медичні процедури на стаціонарі в клініці у Відні.

9 лютого 2023 року Кирило Шевченко оскаржив у Вищому антикорупційному суді оголошення його в розшук Національним антикорупційним бюро.

Однак апеляція ВАКС 10 лютого підтримала рішення про заочний арешт Кирила Шевченка.

5 червня слідчий суддя ВАКС Володимир Воронько продовжив строк досудового розслідування у цій справі.

9 червня слідча суддя ВАКС Наталія Мовчан задовольнила клопотання НАБУ і САП і надала дозвіл на заочне розслідування щодо Кирила Шевченка. На цьому засіданні стало відомо, що Кирило Шевченко ще 6 листопада 2022 року звернувся в Австрії за політичним притулком.

25 серпня НАБУ оголосило нову підозру Кирилу Шевченку – у створенні злочинної організації та легалізації коштів.

Фінансовий стан

Подружжя Шевченко володіє квартирою в Києві (304,6 кв. м), яку вони придбали в 2015 році за 3,5 млн грн, але зареєстровані в іншій київській квартирі (72 кв. м), яка належить Валентині Аліповій, і мають право на безоплатне проживання в її будинку площею 280,2 кв. м.

В ЗМІ вже дізналися, що за квартирою в ЖК Фундуклєєвський, побудованому в 2015-му, є борг на 1,2 млн грн, який стягується в судовому порядку. В цьому ЖК в них є два машиномісця.

Проживає сім'я Шевченка за містом – в селі Забір'я (біля Боярки), де вони користуються земельними ділянками Валентини Аліпової площею 2500 кв. м і 308 кв. м. У Юлії Шевченко, дружини нового очільника НБУ, є земельна ділянка площею 1200 кв. м в анексованому Криму поблизу Феодосії.

Читайте: Шевченко очолив Нацбанк: чого від нього тепер чекати

Сім'я Шевченка користуються декількома автомобілями (PEUGEOT PARTNER 2016 р.в., MERCEDES-BENZ G 500 2012 р.в., LAND ROVER RANGE ROVER 2013 р.в.) та має катер Super Air Nautique G23 2013 р.в.

Цінних паперів і корпоративних прав Кирило Шевченко вже не має, хоча раніше він володів міноритарним пакетом Укргазбанку.

Кирило Шевченко як голова правління Укргазбанку отримав в 2019 році зарплату сумарно на 14,594 млн грн. Інші блага від банку – на 214 тис. грн. Профспілкові виплати становили 173 тис. грн.

В 2019 році Юлія Шевченко, яка працює в СК «Універсальний Поліс» (до речі, НБУ з 1 липня став регулятором страхового ринку), заробила 89 тис. грн.

Від відчуження нерухомого майна Кирило Шевченко отримав 13,317 млн грн, а проценти за депозитами в Укргазбанку – на 426 тис. грн.

Саме в цьому банку новий голова НБУ зберігає свої заощадження. Інших рахунків в нього не має (хоча в дружини зберігалося 4 тис. грн в ПриватБанку), як і готівкових заощаджень.

В Укргазбанку у Кирила Шевченка зберігалося 869 тис. грн, а ще більше – в іноземній валюті. У валюті єврозони він зберігав 167 тис. євро. Минулого року ставки за депозитами в євро в Укргазбанку сягали 5% річних, але цього року суттєво впали до ринкового рівня.

Кирило Шевченко є поручителем за кредитом дружини на 162 тис. грн в Кристалбанку, який був отриманий в 2017 році. Забезпеченням виступає квартира в Києві, а несплачений залишок – 133 тис. грн.

Пряма мова

«Наш перший аргумент: державний банк – це надійний банк. Адже збереження коштів є важливим для підприємства будь-якої форми власності. Другий аргумент – високий рівень сервісу, який ми надаємо в рамках зарплатних проектів. Ми здатні надати будь-яку послугу, яка є в інших банках, або запропонуємо гідну альтернативу. Але акцент робимо саме на надійності, гарантованій державою».

«У комерційну діяльність нашого банку власник не втручається. У кожного своя зона компетенції, і під час прийняття рішень ми спираємося тільки на фінансовий результат».

Долучайтесь