Трьом великим банкам знадобиться докапіталізація
Більшість банків в Україні мають достатній капітал, а банківська система в цілому – високий запас міцності.
Про це свідчать результати оцінки стійкості в розрізі банківських установ, оприлюднені Національним банком.
Підвищені необхідні рівні капіталу за результатами оцінки стійкості встановлено лише для п’яти великих банків, два з яких у грудні мали норматив достатності понад необхідний рівень.
Головною причиною виникнення потреби в капіталі для п’яти банків стала їхня значно нижча за середню для сектору операційна ефективність.
І вже відомі назви цих банків.
Майже всі ці банки мали низьку процентну маржу та високе співвідношення операційних витрат і доходів у звітному періоді (з 1 квітня 2022 до 1 квітня 2023 року). Ці банки найближчим часом мають подати програми реструктуризації або капіталізації.
Банки, для яких установлено підвищені необхідні рівні нормативів достатності капіталу, найближчим часом мають подати до Національного банку програми реструктуризації або капіталізації. Ключовими заходами в цих програмах очікувано стане реструктуризація балансів та поліпшення операційної ефективності.
Два з п’яти банків, які вже у грудні мали норматив достатності понад необхідний рівень, мають щонайменше утримувати капітал на встановленому для них цільовому рівні. Ще три мають забезпечити рівень достатності капіталу в два етапи:
1) до кінця вересня 2024 року – визначений з урахуванням граничного рівня 0%;
2) до кінця березня 2026 року – визначений з урахуванням граничних значень на нормативному рівні.
Читайте: Небагато міжнародних інвесторів готові вкладати кошти в Україну
Банки в цілому адекватно оцінюють кредитний ризик. Коригування пруденційних резервів за результатами AQR становили лише близько 1%, за результатами верифікації вартості заставного майна – 0,5%, унаслідок екстраполяції результатів AQR на весь кредитний портфель деяких банків – менше ніж 0,5%. Усі ці коригування не мали значного негативного впливу на капітал банків.
Національний банк розпочав оцінку стійкості банків і банківської системи в умовах воєнного часу у квітні 2023 року після перерви, спричиненої повномасштабною війною. У межах цього процесу проведено оцінку якості активів (AQR) та показників діяльності і капіталу на трирічному горизонті для 20 найбільших банків з часткою понад 90% у чистих активах сектору.
Нагадаємо, українські банки заробили у січні – листопаді 130,55 млрд грн чистого прибутку.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини