9 тисяч позичальників не сплатили банкам валютну іпотеку

9 тисяч позичальників не сплатили банкам валютну іпотеку

При цьому 95% усіх банківських іпотечних кредитів у валюті взагалі не обслуговуються.

Про це заявила представниця НБУ під час круглого столу «Законопроєкт про реструктуризацію валютної іпотеки: можливі ризики для банківської системи», організованого «Фінансовим клубом».

«На кінець лютого портфель валютної іпотеки на балансах банків сягав майже 15 млрд грн. І переважна більшість таких кредитів – понад 90% – були видані в доларі. Тобто доларової іпотеки на балансах банків було майже на $500 млн», – розповіла старша економістка управління аналізу системних ризиків департаменту фінансової стабільності НБУ Альона Шмигель.

Валютні борги перед банками мають 9 тис. українців. «Із результатів щомісячного опитування про стан ринку іпотеки нам відомо, що із 9 тис. існуючих іпотечних кредитів у валюті 95% за обсягом є непрацюючими. Але ми всі чудово розуміємо, що валютна іпотека, яка знаходиться на балансах банків, – це лише вершина айсбергу. Все інше – іпотека поза балансами банків, тобто на позабалансових рахунках банків, та поза банківською системою», – зазначила Альона Шмигель.

«Прихована» частина айсбергу – це валютні іпотечні кредити, видані неплатоспроможними банками, які ФГВФО продав переважно фінансовим установам, а також кредити, продані їм діючими банками.

«Напередодні того, як заборонили видачу кредитів в іноземній валюті в червні 2009 року, кредити фізичних осіб в іноземній валюті дорівнювали $24,5 млрд. Найбільше кредитів надали іноземні банки – $15 млрд. Українські приватні банки, разом із ПриватБанком на той момент, – $8 млрд. Але потім 101 банк зі 182 банків перейшли в управління ФГВФО. І ці банки мали валютних кредитів фізичних осіб на $5,1 млрд», – розповіла виконавча директорка Незалежної асоціації банків Олена Коробкова.

Більшу частину кредитів Фонд вже продав. «ФГВФО продав вже більше 90% іпотеки у валюті, яка була у неплатоспроможних банках. Два найбільших банки, які мали таку іпотеку, – це «Надра» і «Дельта». І можу впевнено сказати, що мораторій і неплатежі за цими кредитами були одними із важливих чинників неплатоспроможності цих банків», – підкреслила заступниця директора-розпорядника ФГВФО Ольга Білай.

На кінець 2020 року заборгованість за кредитами фізосіб в іноземній валюті складала $4 млрд: в дефолті було $1,6 млрд, тільки $46 млн було працюючих кредитів. Кредитів з дефолтами – 97%. «Зараз кредитів в іноземній валюті залишилося 17 тисяч на 28 млрд грн в еквіваленті», – зазначила Олена Коробкова.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь

Підписатися на розсилку Фінклубу