Збитки банків від примусової реструктуризації іпотеки сягнуть 10 млрд грн

Збитки банків від примусової реструктуризації іпотеки сягнуть 10 млрд грн

Банки, яких парламент змусив в обов’язковому порядку реструктуризовувати валютні іпотечні кредити фізичних осіб на невигідних для кредиторів умовах, понесуть збитки від цих операцій.

Про це повідомили учасники ринку під час круглого столу «Законопроєкт про реструктуризацію валютної іпотеки: можливі ризики для банківської системи», організованого «Фінансовим клубом».

Йдеться про законопроєкти № 4475, 4398 та 4399, які були ухвалені в цілому 13 квітня.

В законопроєкті № 4475 передбачений пільговий курс конвертації (майже 16,5 грн/$), низька нова іпотечна ставка в гривні, перерахунок минулих процентних платежів, штрафів та пені з метою зменшення тіла кредиту. Це стосується власників квартир до 140 кв. м і будинків до 250 кв. м.

«Якщо оцінювати, як вплине прийняття цих законопроєктів на банки, то збитки банків сягнуть понад 10 млрд грн», – повідомила виконавча директорка Незалежної асоціації банків Олена Коробкова.

Через новий закон банки не зможуть відшкодувати знецінені та зарезервовані раніше кредити. «Очікувану шкоду від законопроєкту № 4475, виходячи тільки із кількісних оцінок, оцінювати зовсім недостатньо, адже ризики від нього лежать ще й у іншій площині», – каже старша економістка управління аналізу системних ризиків департаменту фінансової стабільності НБУ Альона Шмигель.

Вона пояснила, що є очікувані збитки, а є вже понесені. «Насправді валютна іпотека вже принесла чималі збитки банкам через тривалу дію мораторію та відсутність мотивації у позичальників обслуговувати чи взагалі реструктуризувати валютну іпотеку. Такі кредити масово стали непрацюючими, тож банки мали покрити їх резервами», – розповіла Альона Шмигель.

Начальниця управління розвитку процесів стягнення та контролінгу Альфа-Банку Олена Супрун каже, що коли депутати кричать про соціальність, вони просто «відверту безграмотність в законопроєкті, всі нісенітниці прикривають соціальністю», а насправді порушують конституцію. «Не можна робити дурниці, незалежно від того, скільки вони коштують. Коли ми починаємо порушувати основи цивільного права, свободи сторін, то це не питання, скільки воно коштує», – вважає Олена Супрун.

«Ми спілкувалися рік із депутатською спільнотою, вони постійно казали одну й ту саму мантру: «Ви вже сформували резерви». Але шановне панство, резерви – це не помийниця, яку потрібно викинути і забути. Це резерви на майбутнє. Це певне відтермінування. Відсутність банальної фінансової грамотності в головах законотворців і робить таку юридичну гідру в проєкті № 4475», – підкреслила вона.

Заступниця директора-розпорядника ФГВФО Ольга Білай каже, що банки перекладуть нові збитки на майбутніх позичальників. «Якщо банки будуть фіксувати за результатами примусової реструктуризації ці збитки, то вони будуть компенсувати їх за рахунок процентного доходу з кредитів», – заявила вона.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь