Агентство Fitch зберегло рейтинги України на рівні «В»

Агентство Fitch зберегло рейтинги України на рівні «В»

Агентство Fitch підтвердило рейтинги України в іноземній та місцевій валюті на рівні «В».

Прогноз довгострокових рейтингів позитивний.

Позитивний прогноз відображає сподівання Fitch, що продовження взаємодії з МВФ у рамках нової багаторічної програми допоможе підтримати стійке зниження ризиків рефінансування шляхом полегшення доступу до додаткового зовнішнього фінансування (офіційного та ринкового), посилення покращення макрофінансової стабільності та фінансової стійкості та зменшити можливості для скасування реформ.

"Україна досягла значного прогресу в отриманні законодавчого схвалення для низки реформ, які можуть допомогти вирішити структурні слабкі місця, які залежать від перспектив зростання та інституційної якості. Нещодавно парламент призначив новий уряд під керівництвом колишнього віцепрем'єр-міністра Дениса Шмигаля. Найближчими викликами нового Кабміну буде уникнути невизначеності щодо безперервності економічної політики, керувати плавним переходом у переговорному процесі по новій програмі МВФ та посилити довіру прихильності адміністрації Зеленського до реформ", - зазначили в агентстві.

На початку грудня МВФ та Україна домовились на рівні експертів щодо нової трирічної програми розширеного фінансування на $5,5 млрд. Остаточне схвалення МВФ залежить від попередніх дій, які включають затвердження законодавства щодо зміцнення банківської системи, яке буде внесено до парламенту після голосування в другому читанні реформи земельного ринку.

Базовим сценарієм Fitch є те, що Україна отримує остаточне схвалення МВФ щодо нової програми в першій половині 2020 року, однак подальших затримок не можна виключити.

Ризики для схвалення та впровадження програми випливають із слабких результатів України у виконанні попередніх програм, потенційно негативних судових рішень, які призведуть до скасування реформ, ризиків виконання після затвердження реформ у парламенті, руйнівних капітальних змін у Кабміні, можливої ​​фрагментації фракції президента в Раді та вплив ще потужних олігархів та інші зацікавлені інтереси.

Чиста закупівля валюти НБУ збільшилися до $7,9 млрд у 2019 році, що призвело до збільшення міжнародних резервів до $25,3 млрд та підняття покриття поточних зовнішніх платежів до 3,6 місяців. Ми очікуємо, що покриття резервів залишатиметься стабільним у 2020-2021 роках. Зовнішня ліквідність, що вимірюється відношенням ліквідних зовнішніх активів країни до її ліквідних зовнішніх зобов'язань, зросла до 93% до 2020 року, але все ще нижча за медіану для країн рівня "В" - 122%.

Гривня зміцнилася на 14% проти долара США у 2019 році завдяки збільшенню експорту сільського господарства після рекордного врожаю та припливу портфеля ($4,3 млрд) на внутрішній ринок державного боргу. Fitch вважає, що послаблення циклу НБУ, зменшення надходжень у ОВДП, збільшення дефіциту поточного рахунку та зростаюча глобальна невизначеність призведуть до послаблення гривні у 2020 році щодо 2019 року.

Справа щодо правового спору з Росією щодо боргу в розмірі $3 млрд була заслухана у Верховному суді Великої Британії наприкінці 2019 року. Постанова, ймовірно, з'явиться пізніше у 2020 року, але наразі Fitch не очікує, що рішення суперечки може погіршити спроможність України отримати доступ до зовнішнього фінансування та відповідати зобов'язанням з обслуговування зовнішнього боргу.

Інфляція швидко знизилась у 2 півріччі, що призвело до зниження рівня інфляції за рік до 4,1%. Оскільки інфляційний тиск залишається зниженим (3,2% у січні), Fitch очікує, що інфляція в середньому складе 4,6% у 2020 році та 5,3% у 2021 році, що наближається до прогнозованих 4,9% та 5% для країн "B". З початку 2019 року НБУ знизив свою обліковую ставку на 700 б.п. до 11% та переглянув прогноз ставки політики до 7% до кінця 2020 року. Ризики від нестабільності міжнародного фінансового ринку, затримки затвердження програми МВФ або сильнішого, ніж очікувалося, внутрішнього попиту, визначатимуть майбутні темпи та масштаби послаблення циклу.

Державний борг різко скоротився до 44,4% ВВП (50,4% з урахуванням гарантій) у 2019 році, що на 25 п.п. нижче, ніж пік 2016 року (69,2%), і нижче поточної медіани "B" у 56,3%, за допомогою сильної гривні. Первинний профіцит бюджету, стабільне зростання ВВП, зниження витрат на фінансування та помірне послаблення обмінного курсу сприятимуть продовженню скороченню державного боргу, хоча й поступовими темпами, до 42,3% у 2021 році. Динаміка боргу залишається схильною до валютного ризику, але Україна збільшила частку місцевої валюти у державному боргу до 41% у 2019 році з 33% у 2018 році за допомогою інвестицій нерезидентів у ОВДП.

Fitch вважає, що дефіцит загального державного бюджету в 2019 році досяг 2% ВВП, оскільки слабке зростання доходів, пов'язаних з торгівлею, компенсувалося меншим, ніж передбачено бюджетним обслуговуванням боргу та енергетичними субсидіями. Фіскальні ризики до 2020 року зумовлені слабшим зростанням доходів через сильнішу, ніж передбачено бюджетом, гривню та менші доходи від приватизації, на додаток до збільшення соціальних витрат. Надходження "Нафтогазу" у $2,9 млрд допоможуть збільшити доходи уряду та забезпечать можливість прийняти зобов'язання щодо витрат у рамках бюджету на 2020 рік, орієнтуючись на 2,1% дефіциту ВВП.

За офіційними підрахунками, економіка зросла на 3,2% у 2019 році, а Fitch очікує зростання на 3,5% у 2020 році та 3,8% у 2021 році за підтримки приватного споживання та інвестицій. Переглянуте законодавство про ринок землі буде позитивним для економічного зростання в найближчій перспективі через збільшення споживання (як результат продажу землі) та очікуване збільшення попиту на кредити для сільського господарства. Проте масштаб потенційних інвестицій та підвищення продуктивності буде обмежений обмеженням участі іноземних інвесторів.

Fitch вважає, що перспективи зростання та інвестицій залежать від адекватного та своєчасного проведення реформ для подолання таких обмежень, як верховенство закону, корупція, митниця, оподаткування та правозастосування. Як і на інших ринках, що розвиваються, ризики зменшення прогнозів зростання зростають через невизначеність впливу COVID-19 на світовий ріст та ціни на товари.

Підписуйтесь на новини FinClub у TelegramViberTwitterFacebook.

Долучайтесь