Агрокредитування стало залежним від державного бюджету
Про залежність кредитування від держпідтримки банкіри розповіли під час круглого столу «Ринок агрокредитування: підсумки сезону та перспективи на 2022 рік», проведеного «Фінансовим клубом».
«Якщо рахувати програму «5-7-9%» і підтримку за постановами № 300 та № 130, то можна сказати, що 100% аграрного портфеля кожного банку практично підтримується державою. В нашому портфелі 89% – це програма «5-7-9%». Решта кредитів – це звичайні стандартні відсоткові ставки, або партнерські ставки, але клієнти вправі звертатися і подавати на компенсацію по 300-й постанові, що ми й робимо. Фактично закривається весь кредитний портфель під державну підтримку», – розповів керівник розвитку продажів агронапрямку ПУМБ Володимир Онищук.
Він нагадав, що постанова № 300 передбачає здешевлення кредитів шляхом компенсації держбюджетом півтори облікової ставки НБУ, а постанова № 130 компенсує аграріям 25% вартості придбання української техніки. «За дев’ять місяців ми продали 1300 одиниць техніки вартістю 157 млн під компенсацію 40 млн грн. Державна підтримка аграрного сектору дуже значуща», – сказав Володимир Онищук.
В Ощадбанку підрахували, що із держпідтримкою видається до 90% агрокредитів. «Якщо подивитися на структуру виданих кредитів і частку кредитів, які пішли за програмою з держпідтримкою, то в залежності від періоду таких кредитів видається від 70% до 90%. Є ще локальні програми, наприклад, в Києві та Львові, які теж готові підтримувати місцеві мікроагропідприємства, але основна частка у нас видається все-таки за програмами з держпідтримкою», – зазначає директорка департаменту мікро-, малого та середнього бізнесу Ощадбанку Наталя Буткова-Вітвіцька.
Основними є два інструменти держпідтримки. «Здешевлення, допомога від держави виражені в двох іпостасях – це «5-7-9%» і держгарантії. Історично суттєва проблема для аграріїв – це те, що у них недостатньо ліквідної застави для фінансування. І поштовхом для кредитування наших клієнтів цього року стали саме держгарантії. Ми вважаємо, що цю програму, яка тимчасово призупинена, потрібно продовжувати. Для агросектору вона була найбільш вигідною», – розповіла Наталя Буткова-Вітвіцька.
Керівник управління розвитку агробізнесу Банку Альянс Андрій Дальчанін каже, що останні два роки до функціоналу банків входить досить великий обсяг роботи з надання реєстрів та інформації щодо компенсації для агропідприємств. «У нашому портфелі близько 60% таких підприємств. Ми їх подаємо в тому числі по 300-й постанові, і 130-й, і програмі «5-7-9%». Тому ми розраховуємо, що в наступному сезоні будуть працювати всі зазначені програми. Ми на це розраховуємо, як і агропідприємства, які в них беруть участь», – впевнений Андрій Дальчанін.
Хоча в уряді вже обіцяли перегляд «5-7-9%». «Програма успішно працює. Навіть якщо рефінансування заберуть, достатньо буде інвестиційного кредитування і вибіркового поповнення обігових коштів. Це також стимулюватиме розвиток аграрного кредитування», – підкреслює Володимир Онищук.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
ТОП-новини