Активізація ворожих обстрілів більше пригнічує кредитування, ніж депозити

Активізація ворожих обстрілів більше пригнічує кредитування, ніж депозити

Банки проаналізували, як атаки російських ракет та «шахедів» впливають на фінансову поведінку українців.

Про цей вплив банкіри розповіли під час круглого столу «Що чекає українців на ринку депозитів у 2024 році», проведеного «Фінансовим клубом».

«У нас в Харкові приріст коштів фізосіб більш ніж вдвічі більший, ніж в цілому по системі. Люди не реагують чутливо на посилення обстрілів чи суттєві прильоти. Ми не бачимо залежності, що там, де зросли обстріли, почалися відпливи», – розповів начальник департаменту роздрібного бізнесу банку «Глобус» Дмитро Замотаєв.

Директор департаменту розвитку продуктів Ідея Банку Сергій Міщенко каже, що обстріли більше впливають на кредитування. «Клієнти менше приходять за кредитами. А на депозитах це ніяк не відображається. Хіба що клієнт хотів оформити депозит у відділенні, але пролунала повітряна тривога і відділення зачинилося. То він просто прийде наступного дня. А якщо немає світла, то у нас у відділеннях є генератори», – заявив Сергій Міщенко.

«Для клієнтів на першому місці стоїть збереження їхніх коштів, що валютних, що гривневих. Які б низькі ставки по долару не були – на рівні 1-2%, все одно до нас кожен третій клієнт приносить долар, просто щоб він не лежав вдома. Тому що під час війни непередбачувані ризики жорсткіші стали. Є крадіжки, є пожежі, є прильоти», – каже заступник голови правління з питань роздрібного бізнесу Комінбанку Борис Рафалович.

Тому в прифронтових містах люди скоріше тримають гроші в банках, ніж вдома. «В тих містах, які в 50-кілометровій зоні (від фронту. – Ред.), як Харків, Синельникове, Миколаїв, а також Одеса, куди часто прилітає, в нас зворотна залежність. Люди несуть, бо з готівкою вдома щось може трапитися, якщо десь поруч прилетить ракета», – сказав Борис Рафалович.

Заступник голови правління ТАСкомбанку Артур Муравицький каже, що з початку повномасштабної війни індекс довіри вкладників до банківської системи зріс до 64%. «Всі іноземні банкіри дивуються. З часом вони будуть вивчати наш досвід, як так взагалі можливо, що банківська система не зупинилися ні на день, ні на секунду не зупинилася і продовжує зростати», – зазначив він.

«Мабуть, наші громадяни адаптувалися – і не забирають, і не приносять кошти. Ситуація достатньо стабільна. У нас біля 70% клієнтів розміщують вклади через мобільний застосунок. І це теж допомагає стабільності, бо не треба йти до відділення, не треба носити кошти з собою», – заявила керівниця напряму роздрібного бізнесу Сенс Банку Юлія Тур.

Директор департаменту трайбу некредитних продуктів ПУМБ Дмитро Коваль хизується, що в диджитальному каналі ПУМБ оформлення депозитів становить більше 95%. «Тобто майже весь потік повністю цифровий. Люди вже звикли, що зберігати готівку вдома – це небезпечно. Бо якщо «прилетить», то, окрім будинку чи квартири, ти ще й залишишся без грошей. Вигідніше і безпечніше зберігати кошти на депозитах, чи хоча б на поточних рахунках в банку. Цей урок вже давно вивчило все наше населення. І всі, хто хотів і міг, вже віднесли свої кошти до банків», – сказав він.

Крім того, за його словами, українці не поспішають витрачати свої депозити на відбудову пошкодженого житла, чекаючи на отримання компенсації від держави за програмою «єВідновлення».

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь