Аналітичні центри закликали уряд припинити зрив обрання голови Державної митної служби

Аналітичні центри закликали уряд припинити зрив обрання голови Державної митної служби

Аналітичні центри закликають Кабінет Міністрів сформувати комісію для обрання керівника Державної митної служби у травні, сприяти якнайшвидшому проведенню конкурсу і забезпечити у 2025 році перезавантаження ДМС.

У відкритому зверненні на ім'я прем'єр-міністра Дениса Шмигала аналітичні центри зазначили, що закон №3977-IX, який набув чинності 31 жовтня 2024 року, передбачав створення Кабінетом Міністрів конкурсної комісії для обрання голови Державної митної служби до 31 грудня 2024 року.

“Проте, станом на 22 травня 2025 року комісія досі не сформована. Це порушує положення закону №3977-IX, загрожує законсервувати поточну неякісну роботу ДМС та створює ризики невиконання зобов'язань України перед міжнародними партнерами”, – йдеться у їх заяві.

Меморандум з МВФ передбачає призначення голови ДМС до кінця червня 2025 року, “тож відповідно до існуючих процедур проведення конкурсів – загроза невиконання відповідного пункту Меморандуму – є значною”.

З огляду на необхідність пошуку додаткового фінансування оборони країни у цьому та наступному роках – питання детінізації та мінімізації “сірих схем” є вкрай актуальним, а митні схеми (викривлене декларування, перерваний транзит, зловживання пільгами тощо) – займають перше місце серед усіх схем тіньової економіки з орієнтовними втратами держбюджету у 120-167 млрд грн на рік.

Згідно нещодавніх опитувань BRDO, НАЗК, Advanter Group та NDI, податкова та митна служби посідають найвищі місця серед найбільш корумпованих державних органів України, створюючи проблеми для відновлення та розвитку економіки.

Крім перезавантаження Митниці, вкрай важливим є встановити якісні КРІ для ДПС та ДМС, спрямовані не на виконання планів, а на мінімізацію tax gap, спрощення процедур, автоматизацію процесів, зниженню необґрунтованого тиску на бізнес тощо.

Відповідні законопроєкти № 12359 і № 12360 зареєстровані у Верховній Раді. Важливим є їх якнайшвидше прийняття за основу, із доопрацюванням до другого читання.

Звернення підписали Центр соціально-економічних досліджень – CASE Україна, Growford Institute, Центр економічної стратегії, Інститут соціально-економічної трансформації, Центр протидії корупції, Інститут економічного лідерства, Аналітичний центр Advanter Group, Офіс шеф-економіста Коаліції бізнес-спільнот за модернізацію України, Інститут фінансів та права, Асоціація податкових консультантів, Мережа захисту національних інтересів “АНТС“, Аналітичний центр “Технології Прогресу”, Антикорупційний центр МЕЖА, Інститут податкових реформ.

“Аналітичні центри та громадські організації зробили відкрите звернення на Кабмін щодо зриву реформи митниці. Її особисто зриває Сергій Марченко та Юлія Свириденко по прямій вказівці від Президента та його голови ОП. Вже 5 місяців не виконують просто закон і зривають маяк МВФ. В той самий час “десь” з митниці втрачають 50 млрд грн”, – заявив перший заступник голови парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь