Банк «Січ» визнано неплатоспроможним

Банк «Січ» визнано неплатоспроможним

Національний банк України 9 серпня відніс банк «Січ» до категорії неплатоспроможних. Це друге банкрутство банку в 2022 році, не враховуючи виведення російських банків з ринку через воєнну агресію росії.

Причина банкрутства банку «Січ» – відмова обслуговувати рефінансування НБУ

НБУ вперше виводить банк з ринку з цієї причини.

Рішення про неплатоспроможність банку «Січ» в НБУ ухвалили через невиконання фінустановою у встановлений договором строк своїх зобов’язань перед Нацбанком за кредитами рефінансування. Банк не зміг виконати зобов’язання через недостатність коштів.

В НБУ повідомили, що банк «Січ» не сплатив проценти за користування кредитами рефінансування за липень, порушивши умови генерального кредитного договору між банком та НБУ. Станом на 1 серпня борг з несплати відсотків становив 67,5 млн грн.

Як заявляв FinClub, рефінансування НБУ становило 53,7% усіх гривневих зобов'язань банку «Січ». Банк взяв в НБУ 3,025 млрд грн рефінансування (станом на 1 травня 2022 року). Однак 3 червня облікова ставка НБУ зросла з 10% до 25%, а ставка рефінансування – до 27%.

Це змусило банк «Січ» серед перших почати піднімати депозитні ставки для населення, щоб акумулювати кошти для дострокового погашення рефінансування НБУ.

Усі активи банку на 1 серпня складали 6,548 млрд грн. При цьому в релізі банку стверджувалося, що загальний обсяг високоліквідних активів в касі, на коррахунках в НБУ та інших банках, а також цінних паперах, емітованих НБУ (депозитні сертифікати) становив 847 млн грн.

«Попри наявність ліквідних коштів для сплати відсотків за користування кредитом рефінансування, спостережна рада та правління банку 29 липня ухвалили рішення про їх несплату», – зазначили в НБУ.

У зв'язку із несплатою відсотків за користування кредитами рефінансування, Нацбанк направив фінустанові вимогу щодо необхідності здійснення повного дострокового погашення заборгованості за кредитами рефінансування. Проте спостережна рада та правління банку 4 серпня ухвалили рішення про неможливість виконання зазначеної вимоги через недостатність коштів.

З огляду на це Нацбанк 5 серпня був змушений задовольнити свої вимоги за рахунок цінних паперів, що перебували в заставі. Тобто відбулося примусове списання ОВДП на користь НБУ в рахунок сплати відсотків та рефінансування.

Однак банк сьогодні зранку заявив, що він в п'ятницю добровільно погасив рефінансування. «5 серпня банк здійснив дострокове повне погашення кредиту рефінансування в сумі 3,15 млрд грн, отриманого від Нацбанку», – заявили в «Січі».

В понеділок 8 серпня виникли проблеми із картковими транзакціями клієнтів «в пристроях, що не належать банку». У цьому «Січ» звинуватив Укргазбанк. Станом на ранок 9 серпня ця проблема не була вирішена.

Відповідальність акціонерів

Після проведення НБУ примусового задоволення вимог за рахунок набуття у власність ОВДП розмір регулятивного капіталу банку «Січ» набув від’ємного значення та станом на 8 серпня становив мінус 327,9 млн грн.

Згідно зі ст. 76 закону «Про банки і банківську діяльність», невиконання зобов’язань перед кредитором через брак ліквідності є підставою для віднесення банку до категорії неплатоспроможних.

Власники істотної участі банку не вжили дієвих заходів для поліпшення фінансового стану банку, а діяльність банку характеризувалася неякісною системою корпоративного управління, неефективною бізнес-моделлю, здійсненням ризикових операцій, що підтверджується збитковою діяльністю та негативною динамікою нормативів капіталу фінустанови, зазначили в НБУ.

За три роки банк навіть не завершив процедуру перейменування у Пауер Банк. Але відзначився фінансуванням приватизації готелю «Дніпро» за 1,111 млрд грн в середмісті Києва. НАБУ мало перевірити цю угоду.

Через банкрутство банку власники істотної участі (понад 10%) отримали небездоганну ділову репутацію і більше не зможуть володіти банками. На 1 січня 2022 року Олег Баланда володів 55,615% акцій, Валерій Раздорожний – 31,016%, Андрій Мельник – 9,6257%, Олег Губанов – 3,7433%.

Однак ще в 2019 році Національний банк визнав наявність вирішального впливу ексакціонера, ексголови правління збанкрутілого Родовід Банку Дениса Горбуненко на діяльність банку «Січ» і визнав його власником істотної участі в «Січі» незалежно від формального володіння.

Денис Горбуненко прагнув купити частку в банку «Січ». АМКУ погоджував купівлю понад 50%, але НБУ – ні.

Наслідки банкрутства

Вкладники банку «Січ» отримають від ФГВФО відшкодування в повному розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані станом на кінець 9 серпня. Можлива сума виплат гарантованої суми вкладникам на 1 липня становила 1 млрд 229,7 млн грн.

Однак банк активно залучав нові вклади, зокрема з 2 серпня приймав валютні депозити фізосіб під «вигідний курс – 36,9343 грн/$», не враховуючи комісії. ФГВФО буде їх повертати по курсу 36,57 грн/$.

Частка фінустанови становила 0,3% від чистих активів платоспроможних банків, тому банкрутство банку «Січ» не впливає на стабільність банківського сектору.

Це лише друге банкрутство банку з часу повномасштабного вторгнення росії в Україну 24 лютого. Першим з ринку пішов Мегабанк – він став неплатоспроможним 2 червня. І навіть перешкоджав входженню тимчасової адміністрації ФГВФО.

І Мегабанк, і банк «Січ» не були постійними учасниками переліку банків для бюджетних виплат.

В другий день вторгнення росії – 25 лютого – НБУ ухвалив рішення відкликати банківську ліцензію та ліквідувати банки, що перебували під контролем російської федерації – Промінвестбанк та Міжнародний резервний банк (раніше – Сбербанк).

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь