Банки готуються до другої хвилі відтоку депозитів
Перша хвиля відтоку депозитів фізосіб відбулася в лютому – березні, після чого залишки коштів в банках постійно зростали, але восени – взимку може відбутися друга хвиля відтоку коштів клієнтів.
Про це розповіли банкіри під час круглого столу «Пів року війни: стан та перспективи банківського сектору», організованого «Фінансовим клубом».
«Клієнти (з початку війни. – Ред.) не мали змоги витрачати свої кошти так, як вони їх витрачали до початку війни. Мені здається, ми ще будемо спостерігати наступну хвилю відтоку пасивів фізосіб, коли клієнти почнуть використовувати кошти», – заявив заступник голови правління ПУМБ Себастіан Рубай.
Банки мають підготуватися до такого можливого сценарію, щоб бути готовими до будь-яких подій. «Надіятися, що ми (банки. – Ред.) не відчуємо відтоку клієнтів, – це шлях в нікуди. Тому що держава втратила (тимчасово. – Ред.) більше 20% території. Частина клієнтів мігрувала за кордон, частина – в Україні, але велика група клієнтів залишилися на окупованих територіях або примусово були переселені в державу-«сусіда». Це вплине на клієнтські бази банків», – впевнений Себастіан Рубай.
ПУМБ знає, про що каже: він був суттєво присутній на Донбасі. «В нашій клієнтській базі близько 1,8 млн клієнтів. Але десь 20% клієнтів під ризиком. ПУМБ був дуже сильно представлений в Маріуполі. Це для нас найбільша втрата з точки зору клієнтської бази», – зазначив Себастіан Рубай.
«Попереду нас чекає дуже важка зима. Ми всі це розуміємо. І як на падіння економіки відреагують наші клієнти, ми не знаємо. Тому маємо готуватися до кризи ліквідності. І вона може відбутися в будь-який момент, тому що воєнні дії продовжуються. Ми більше 50% коштів тримаємо у високоліквідних активах і таким чином підготовлені до ризику ліквідності», – запевнила перша заступниця голови правління банку «Глобус» Олена Дмітрієва.
Банки усвідомлюють цей ризик і навіть вже підготувалися до нього. «Ми всі надто ліквідні. У всіх велика питома вага високоліквідних коштів в активах – у когось 70%, у когось 86%. Ми маємо тримати велику кількість ліквідності на всяк випадок. Система готова навіть до додаткових викликів», – вважає голова правління Акордбанку Олексій Руднєв.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
ТОП-новини