Банки не будуть платити за підвищення гарантій за вкладами
Це принципова позиція Фонду гарантування вкладів фізосіб.
Про це заявив заступник директора-розпорядника ФГВФО Андрій Оленчик під час круглого столу «Вплив карантину на «заощадливі» звички українців», проведеного онлайн «Фінансовим клубом».
«Розв’язання проблеми платоспроможності Фонду і, таким чином, створення передумов для суттєвого підвищення суми гарантування вкладів не повинно вирішуватися за рахунок здорової частини банківської системи», – заявив Андрій Оленчик.
Хоча такі пропозиції вже лунали. «Нам говорили: давайте спеціальні збори, давайте піднімемо регулярні збори. Ні! Давайте не чіпати банки, які залишаються на ринку. Ці проблеми мають вирішуватися в межах державної системи фінансової безпеки, – пояснив представник Фонду. – Наша принципова позиція – не підвищувати регулярні збори чи вводити спеціальні збори, які разово, але у дуже великій сумі могли б бути зібрані з діючих банків».
Таким чином, анонсоване підняття гарантій з 200 тис. грн до 600 тис. грн не ляже додатковим фіскальним тягарем на банківську систему, яка щоквартально фінансує поточну діяльність Фонду.
Заступник голови правління з роздрібного бізнесу та digital-трансформації Банку Кредит Дніпро Тарас Горкун підтримує розгляд варіанту фінансування підвищення гарантій за рахунок реструктуризації зобов’язань перед Мінфіном, а «не в лоб, як багато казали на ринку, через підняття щоквартальних відрахувань від здорових банків до Фонду».
«Інакше банки, які працюють зараз на вузькій маржі, таке підняття повинні б були перекласти на кінцевого споживача», – попередив Тарас Горкун.
Регулярних зборів, які банки сплачують до Фонду, буде достатньо на виплату вкладів невеликої кількості збанкрутілих установ. «В межах регулярних зборів ми легко витримуємо середньостатистичну ситуацію, навіть коли мова йде про певну кількість малих банків чи навіть кілька середніх. У всьому світі система працює так. Ми не накопичуємо більше 2,5% фінансового буферу по відношенню до обсягу депозитів у банках. В ЕС це 1,5%, в США – 1%. Коли це виходить за межі середньої статистики, то мають включатися інші механізми», – сказав Андрій Оленчик.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
ТОП-новини