«Нульова» дохідність валютних вкладів змусила клієнтів виводити кошти
Українцям не подобаються «європейські» ставки за валютними депозитами, тому вони шукають альтернативні інструменти для вкладень своїх заощаджень в іноземній валюті.
Про це банкіри розповіли під час круглого столу «Вплив карантину на «заощадливі» звички українців», проведеного онлайн «Фінансовим клубом».
«Коли почався період різкого зниження ставок, ми побачили явний тренд уповільнення притоку, особливо це стосується валютних депозитів, де ставка вже досить низька. Вона ще не наближена, але співставна з європейськими аналогами», – вважає заступник голови правління Ощадбанку Антон Тютюн.
Деякі українські «дочки» європейських банків поспішили встановити «європейські» ставки.
«Є вже банки, які від’ємні ставки за такими рахунками пропонують клієнтам. Ринок зафіксується близько нуля, або клієнт буде доплачувати за цей поточний чи депозитний рахунок», – розповів начальник департаменту роздрібного бізнесу банку «Глобус» Дмитро Замотаєв.
У цих умовах клієнти почали сприймати вклади в іноземній валюті як валюту у депозитних скриньках.
«Клієнт, аби не тримати кошти вдома, приносить їх в банк, і не заради того, щоб отримувати 0,5-1% річних. Ті, хто не готовий знімати і платити за сейф, розміщують валюту на рахунки, – розповів Дмитро Замотаєв. – Попит на сейфи збільшився, в містах-мільйонниках він найбільший. І там ці комірки фактично всі заповнені. Залишаються маленькі комірки, які не дуже популярні. В містах із населенням менше мільйона попит зріс, але легше знайти вільні комірки. У нас заповненість комірок зросла на 20-25% з початку року».
Через низькі ставки Антон Тютюн прогнозує «уповільнення притоку іноземної валюти до нуля». «У валюті вклади залишаються на тому ж рівні. Люди тримають основну суму на річних і піврічних вкладах, там, де найбільша ставка, хоча й вона значно впала так само», – констатує заступник директора департаменту роздрібних клієнтів Кредобанку Андрій Курбатов.
Притік валюти в банківську систему вже зупинився. «Валютні заощадження в системі зросли на 0,5%. Ця сума незначна», – каже голова Ради Незалежної асоціації банків України Роман Шпек.
«Банкам валюта особливо не потрібна, бо вкладати її особливо нікуди», – пояснює Антон Тютюн.
Це спонукає українців шукати альтернативи депозитам: вкладення у валютні ОВДП чи єврооблігації дають фіксований дохід, а валютна лібералізація дозволяє торгувати акціями на світових біржах. «По валюті клієнти почали дивитися на інші інструменти інвестування. На ринку їх не так багато. Але ті, хто їх находить, виводять гроші з банківської системи і намагаються інвестувати», – каже Антон Тютюн.
Українці навчилися порівнювати дохідність різних фінансових інструментів, враховуючи різні ставки оподаткування (наприклад, інвестиції в ОВДП звільнені від податку на доходи фізосіб) чи супутні витрати (наприклад, витрати на брокера, зберігача тощо, при інвестиціях у цінні папери).
«Депозити не існують у сферичному вакуумі. Це інструмент, дохідність за яким людина порівнює із дохідністю альтернативних інструментів», – вважає заступник голови правління з роздрібного бізнесу та digital-трансформації Банку Кредит Дніпро Тарас Горкун.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
ТОП-новини