Банки переманюють аграріїв дешевим рефінансуванням
Банки намагаються залучити нових клієнтів шляхом рефінансування їхніх кредитів на кращих умовах.
Про це повідомили банкіри під час круглого столу «Кредитування агросектору: які продукти фінансування бізнесу банки пропонують клієнтам», проведеного онлайн «Фінансовим клубом».
Заступниця голови правління з корпоративного бізнесу Банку Кредит Дніпро Тетяна Поплавська розповіла, що якісний портфель агрокредитування є стабільним вже п’ять років.
«Загальний якісний портфель банків – позичальники 1-5 класів за класифікацією НБУ – становив на початок року 350-360 млрд грн, з них агросектор – близько 100 млрд грн. Тобто майже третина всіх виданих якісних кредитів припадає на агросектор, – зазначила вона. – Агросектор, враховуючи частку в ВВП у 17-18%, не може займати більше 30% у кредитуванні, які є на поточний момент».
Через це банки збільшують власні портфелі за рахунок переманювання клієнтів у інших банків. «Зростання портфелів в кожного з банків відбувається за рахунок рефінансування один одного. Я іншої тенденції збільшення фінансування не бачу на ринку», – каже Тетяна Поплавська.
Її колеги це підтверджують. «Зростання портфеля переважно відбувається за рахунок рефінансування. Ми конкуруємо на ринку з усіма банками», – сказав начальник управління розвитку агробізнесу Банку Альянс Андрій Дальчанін.
«Ми відчули в Альфа-Банку зростання попиту МСБ на фінансування. Ми конкуруємо один із одним, і вже не тільки процентною ставкою, але й швидкістю та гнучкістю. І намагаємося рефінансувати і забрати один в одного гарного клієнта», – сказав керівник відділу розвитку продажів агробізнесу Альфа-Банку Андрій Махініч.
Заступник директора департаменту малого та середнього бізнесу Укргазбанку Микола Алфьоров каже, що банки легко не відпускають своїх клієнтів. «Оскільки кількість учасників програми «5-7-9%» зросла, і банк, якщо він дорожить клієнтом, його просто не відпустить. Він буде змушений пропонувати ті ж умови, на які банк-конкурент хоче його забрати», – вважає банкір.
Андрій Махініч не вважає аграріїв винними у тому, що вони найактивніші по запитам в програмі «5-7-9%». «На початок цього року аграрії в програмі «5-7-9%» становили 60%, зараз вже 70-80%. Але представникам інших секторів економіки нічого не заважає подавати заявки», – каже він.
«Наш портфель малого бізнесу первинного агровиробництва, переважно рослинництво, становить 1,5 млрд грн. І 80% портфеля пройшло через «5-7-9%». Рефінансування старих боргів було первинним в серпні – жовтні (зараз становить 50% в структурі портфеля «5-7-9%»). Але з листопада найбільшу частку в нових кредитах займає фінансування обігових коштів під 3%, або купівля техніки під 5-7-9%. Частка цільових кредитів зростає і зменшується частка рефінансування. Цільове фінансування за програмою заміщає кредити, які раніше надавалися під комерційну ставку», – пояснив керівник розвитку продажів агронапрямку ПУМБ Володимир Онищук.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
ТОП-новини