Банки стикаються з дефіцитом клієнтів
У банків достатньо ліквідності для кредитування – не вистачає лише позичальників.
Про це повідомили учасники круглого столу «Прибуток банківської системи», організованого «Фінансовим клубом».
«Основне питання 2022 року – це не питання «кого кредитувати», а «де брати клієнта». Тому що клієнтська база, як і раніше, є основним викликом і, більше того, завдання – забезпечити не просто продаж клієнту, а щоб клієнт залишився з тобою і надалі з тобою спілкувався, з тобою співпрацював», – заявив голова правління Банку Форвард Андрій Кисельов.
Банкір закликав колег бути готовими до посилення конкуренції на ринку. «Банки зіштовхнуться у прямій конкуренції з фінансовими компаніями, які емітуватимуть картки. Буде конкуренція за технологіями та сервісами, але насамперед, я впевнений, буде конкуренція за ціною, – заявив Андрій Кисельов. – Зараз уже конкуренція посилюється між фінансовими компаніями та банками».
Він навів приклад падіння комісійного прибутку. «Чому падає комісійний дохід? Тому що клієнт йде в онлайн, а в онлайні взяти з клієнта якусь комісію, продати йому якийсь сервіс, страховку, дуже складно. Я сказав би, навіть неможливо. Тому надалі відбуватиметься падіння і комісійних доходів, і процентних. Тому що конкуренція за карткового клієнта в онлайні посилюватиметься», – сказав Андрій Кисельов.
При цьому багато сегментів ринку швидко зростають. «Перекази P2P зростають на 40% на рік. Якщо зараз змусять усіх підприємців поставити термінали, цей показник ще зросте, – прогнозує Андрій Кисельов. – Однозначно зростатиме торгівля ритейлерів в Інтернеті. Рік до року – зростання мінімум на 35-40%. Продовжуватиметься війна між банками, між банками та фінансовими компаніями, конкуренція за залучення клієнта з Інтернету».
Банкір навів приклад такої жорсткої конкуренції. «На ринку є один з гравців, який за рік видав мільйон карток, а в іншого банку мільйон карток пішли з балансу. Якщо цю ситуацію відпустити і не дивитись, що відбувається з твоїми клієнтами, з портфелем, то незабаром твій баланс перейде на баланс іншого банку. Сьогодні, щоб змінити банк, потрібно 5 хвилин. Перекредитуватися сьогодні можна дуже легко, дуже швидко, і можна це зробити навіть у тих локаціях, де немає твого відділення», – розповів Андрій Кисельов.
Переманюватимуть банки і клієнтів мікрофінок. «Населення, яке закредитоване у мікрофінансових організаціях, у яких ставки просто божевільні – 500-600% річних, вже потрапили у залежність від цих компаній. І, найвірогідніше, вони будуть зацікавлені у співпраці з банками для отримання кредитів з нормальними ринковими умовами, які більш адекватні», – каже заступник голови правління ТАСкомбанку Анатолій Кухарчук.
Начальник управління фінансового контролінгу ОТП Банку Роман Масик зазначає, що новому клієнту вони намагаються зробити шлях до кредиту «досить простим». А якщо клієнт повторно до нас звертається, цей шлях для нього дуже короткий. Якщо він не допускав прострочень, якщо він виконував свої зобов’язання, йому відкриті двері для повторного кредиту. І фактично клієнт вже втретє, четверте, вп’яте буде до нас звертатися. Не завжди клієнти вибирають найдешевший кредит або дешеву послугу, але часто вони вибирають найлегший шлях або повторну покупку. Над цим ми працюємо», – розповів він.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
ТОП-новини