Бізнес продовжує прогнозувати підвищення цін та зменшення кількості працівників

Бізнес продовжує прогнозувати підвищення цін та зменшення кількості працівників

Оцінки ділової активності представниками бізнесу продовжили покращуватися завдяки оптимістичним прогнозам щодо міжнародного фінансування, ️пожвавленню споживчого попиту та стабільній ситуації в енергетиці.

Про це свідчить індекс очікувань ділової активності (ІОДА), який у жовтні зріс до 49,4, порівняно із 48,7 у вересні та 48,4 – у серпні, повідомляє пресслужба Національного банку.

"На тлі стійких очікувань щодо високих темпів зростання закупівельних цін підприємства всіх секторів, що беруть участь в опитуванні, спрогнозували здорожчання цін/тарифів на власну продукцію/послуги. Ситуація на ринку праці залишається складною. Респонденти всіх опитаних секторів очікували скорочення кількості персоналу. Якщо підприємства промисловості та будівництва спрогнозували прискорення темпів скорочення, то торгівлі та сфери послуг – навпаки їх уповільнення", – зазначається у повідомленні.

Найоптимістичніші оцінки зберігають підприємства торгівлі, хоча секторальний індекс у цій галузі у жовтні знизився до 51,9 із 52,1 у вересні. Торговельні компанії спрогнозували збільшення товарообороту та обсягу закупівлі товарів для продажу, натомість погіршили оцінки щодо запасів/залишків товарів.

Серед підприємств промисловості секторальний індекс у жовтні знизився до 49,8 (у вересні – 50,3). На це вплинули складна безпекова ситуація та зростання витрат на енергію, оплату праці й логістику. Крім того, дещо послабилися очікування щодо обсягів нових експортних замовлень на продукцію.

У будівництві секторальний індекс знизився у жовтні до 49,6 порівняно з 50,1 у вересні, зважаючи на сезонне сповільнення темпів будівництва доріг та інфраструктури. Будівельники дещо послабили очікування щодо зростання обсягу нових замовлень та обсягу закупівлі сировини і матеріалів, але прогнозували збільшення обсягу закупівлі послуг підрядників.

У сфері послуг секторальний індекс у жовтні зріс до 47,2 (у вересні – 44,6), але залишається на низькому рівні через посилення обстрілів портової інфраструктури, збільшення витрат та дефіцит кваліфікованих кадрів. Водночас підприємства галузі вперше за півроку очікували на незначне збільшення обсягу нових замовлень на послуги і водночас менш стримано оцінили обсяги наданих послуг і послуг у процесі виконання.

Щомісячне опитування підприємств проводилося з 3 до 23 жовтня 2024 року. В опитуванні взяли участь 489 підприємств.

photo 2024 11 01 12 19 38

Як повідомлялося, брак робочої сили внаслідок мобілізації або виїзду співробітників за кордон у вересні посів перше місце серед перешкод для ведення бізнесу, свідчать дані щомісячного опитування підприємств Інституту економічних досліджень і політичних консультацій (ІЕД).

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь