Бізнес закликав владу якнайшвидше прибрати шкідливу пільгу на міжнародні посилки
Із єдиною позицією бізнес-спільнота та експерти виступили під час конференції «Детінізація роздрібної торгівлі: нові виклики», організованої Українською Радою Бізнесу.
«В рамках нашої діяльності щодо зниження тіньової економіки ми підтримуємо ініціативу зниження неоподаткованого порогу на посилки із поточних 150 євро. Сподіваємося, що ця ініціатива буде реалізована, оскільки вона буде сприяти зниженню рівня тіньової економіки в сфері ритейлу», – заявила керівниця напрямів «Оподаткування» і «Митна політика та сприяння торгівлі» Американської торговельної палати (АСС) в Україні Оксана Швець.
«Ми теж підтримуємо законопроєкт про обмеження ввезення посилок без оподаткування, це сприятиме вирівнюванню конкуренції на українському ринку», – заявив голова податкового комітету Торгово-промислової палати Дмитро Михайленко.
Дмитро Михайленко акцентував на нагальності цієї проблеми. «За наслідками чорної п’ятниці ми провели невелике опитування і серед легальних імпортерів, і серед виробників. Таке враження, що легальних імпортерів ця чорна п’ятниця точно вбила, вони взагалі не чекали такого обвалу. А легальні виробники пояснюють це кумулятивним ефектом останніх п’яти років», – сказав Дмитро Михайленко, повідомляє «Фінансовий клуб».
Ця легальна «дірка» на митниці дає перевагу іноземним гравцям. «Ми дотуємо Alibaba, Amazon, Pinduoduo, Temu й інших великих гравців, – зазначає засновник та СЕО Kasta Андрій Логвін. – Всі українські виробники та легальні імпортери «падають» в онлайні. Ще якось «дихають» в офлайні».
«Новий президент США збирається запроваджувати тарифи. А у нас не те, що тарифи – у нас ПДВ немає для іноземних товарів. Це прямі збитки держави та спотворення конкуренції», – заявив генеральний директор компанії «Інтертоп Україна», голова комітету ЄБА Сергій Бадритдінов. – Китайські, польські компанії просто нічого не платять. Ця проблема з посилками – вкрай нагальна».
Статистика підтверджує стрімке загострення проблеми. «В 2022 році посилок без оподаткування було на 23 млрд грн. В 2023 році – на 40 млрд грн. В 2024-му очікується 58,9 млрд грн посилок без оподаткування. 62% цього імпорту йде з Китаю, 10% – з Польщі. Ми відкриваємо свій ринок для імпортних маркетплейсів, звідки ця продукція надходить сюди без ПДВ та жодних податків», – заявив фахівець Економічної експертної платформи Мирослав Лаба.
Він навів шокуючі дані. «Зі 100 найбільших імпортерів, які замовляють ці посилки, 81 – це фізичні особи. Всі посилки до 150 євро. Жодна посилка не була оподаткована. Сумарно це 18 765 посилок за 9 місяців 2024 року – в середньому по 232 посилки на кожну особу. Фактично людина кожного дня отримує посилку на 150 євро, – розповів експерт. – Загальні втрати держбюджету – близько 12 млрд грн, але, на нашу думку, це оптимістичний показник, оскільки також відбувається заниження вартості посилок, і реальна вартість товарів там значно більша, ніж 150 євро. Це «чорна» діра».
«Від торгівлі, яка відбувається без сплати ПДВ і мит (зокрема товарами, отриманими через пільгові посилки), а також від супутньої проблеми дроблення в ритейлі ми втрачаємо щороку щонайменше 15 млрд грн», – підрахувала експертка Growford Institute Тетяна Кощук.
Директорка зі стратегічних комунікацій мережі «Аврора», співголова комітету АСС Інна Бойчук подякувала Данилу Гетманцеву за активну боротьбу із тіньовими ринками. «Бізнес-спільнота буде докладати зусиль, щоб вирішити проблему із неоподаткованим імпортом. Лише за рік одна з китайських платформ наростила безподатковий імпорт товарів малими партіями з нуля до більш ніж 5 млн штук. Що дуже сильно змінює ситуацію на ринку не на користь українського виробника», – впевнена вона.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини