Тіньовий ринок тютюну та алкоголю у 2024 році відчутно зменшився
В той час як на ринку пального в 2024 році фіксується зростання тіні, її частка зменшилась на ринках тютюнової та лікеро-горілчаної продукції.
«З початку року ми маємо позитивні тенденції зменшення тіньового ринку по тютюну і алкоголю. Але бачимо зростання тіньового ринку по паливу. Наші оцінки показують сукупно 40 млрд грн втрат доходів бюджету. Половина припадає на тютюнову галузь і по 25% – на ринок пального і алкоголю», – заявив фахівець Економічної експертної платформи Мирослав Лаба під час конференції «Детінізація роздрібної торгівлі: нові виклики», організованої Українською Радою Бізнесу.
«По тютюновій галузі ми бачимо позитивну динаміку. Сподіваємось, що вона буде збережена, і цей позитивний рух до зниження частки нелегального ринку тютюнових виробів буде надалі тривати», – каже керівниця напрямів «Оподаткування» і «Митна політика та сприяння торгівлі» Американської торговельної палати (АСС) в Україні Оксана Швець, повідомляє «Фінансовий клуб».
Заступник голови Державної податкової служби Євген Сокур розповів, що виробники та імпортери тютюнових виробів за червень – листопад 2024 року сплатили на 13,1 млрд грн (+31,3%) більше, ніж за аналогічний період 2023 року. «В червні – жовтні виробництво транснаціональних компаній зросло на 2 млрд шт. сигарет, або на 18% рік до року. Це критерій того, що ринок насичується офіційною продукцією, тіньова частка зменшується», – констатував Євген Сокур.
«Виторги РРО зростають, але ми помітили останніми місяцями, що знову оптові торговці, які мають розгалужену мережу роздрібного продажу, використовують схему з маніпулюванням РРО. Тобто до тих виявлених схем легалізації додаються ще 3 млрд грн, які вони просто прогнали через касові апарати. Ця схема продовжує діяти. Матеріали ми сформували і передаємо до Бюро економічної безпеки», – заявив Євген Сокур.
Заступник начальника управління – начальник 2-го відділу департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції Іван Писарчук зазначив, що на Закарпатті була припинена діяльність великого підпільного виробництва тютюнових виробів різних марок в промислових масштабах. «Обладнання вилучено, розміщено на відповідні ліцензійні склади, визначено коло осіб, проводяться експертизи і буде доведена вина осіб, які цим займались», – пообіцяв правоохоронець.
Генеральна директорка асоціації «Укртютюн» Наталія Фесюн каже, що влітку, в період активних перевірок, відбулося скорочення частки нелегальної продукції на ринку і навіть відчувався її дефіцит. «Але ми бачимо, що вони потихеньку відновлюють свою роботу і знову з’являється продукція із маркуванням Duty Free, а нелегальні виробники шукають нові схеми, як ухилитися від податків», – розповіла вона.
«З початку вересня ми спостерігаємо зростання продажу продукції з підробленими марками певних торговельних марок – UT, Urta, Passage, які масово продаються і через Телеграм-канали, і по всій Україні. Ми просимо звернути увагу на таку продукцію, яка продається менше, ніж за 80 грн. Це основа, щоб перевірити таку продукцію. І якщо така компанія з ліцензією, то треба позбавляти ліцензії такі компанії, бо це завдає шкоди білому бюджету», – впевнена Наталія Фесюн.
На її думку, важливо навести лад на ринку до чергового підвищення цін. «З 1 січня 2025 року вартість пачки сигарет підвищиться орієнтовно на 40 грн. А це дуже велика спокуса і підвищення рентабельності для нелегального бізнесу. Тому потрібно і далі працювати правоохоронцям», – зазначила вона.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини