
Через три роки кількість іпотечних кредитів зросте до 100 тисяч на рік
Банкіри прогнозують можливе збільшення обсягів іпотечного кредитування в Україні до 100 млрд грн на рік.
Про це йшлося під час круглого столу «Іпотека – 2025: драйвери та ризики ринку житла», організованого «Фінансовим клубом».
За сприятливих умов іпотечний ринок може досягти 100 тис. кредитів уже в найближчі три роки.
«Прогнози передбачають близько 50-100 тис. іпотечних кредитів у перспективі трьох років. Тобто ми поступово почнемо виходити на обсяги, які мають наші найближчі сусіди», – зазначив член правління, директор з роздрібного бізнесу Скай Банку Володимир Чорненький. У Польщі щороку видається 100-120 тис. іпотечних кредитів.
Потенційний попит на іпотеку вже перевищує доступне фінансування в кілька разів.
«Черга на «єОселю» в банках становить близько 5 млрд грн щомісяця, тоді як видається до 1 млрд. Це наш реальний потенціал – це вже опрацьовані кредити, готові до видачі. Тобто ми можемо говорити про зростання щонайменше в три-чотири рази. На рік ми могли б виходити не на 20 млрд грн, а на всі 100 млрд грн. Питання лише в доступності ресурсів для видачі кредитів під ставку, адекватну доходам домогосподарств», – розповіла директорка з розвитку іпотечного кредитування Сенс Банку Орися Юзвишин.
Утім, щоб реалізувати цей потенціал, потрібно знизити вартість фінансування. «Навіть якщо припустити, що в банках є ліквідність для видачі 200 млрд грн іпотечних кредитів на рік, під 16-20% ніхто кредити брати не буде. Тобто ключове питання – як здешевити вартість кредиту для клієнта», – наголосив Володимир Чорненький.
Торік в Україні було видано 8,5 тис. іпотечних кредитів за програмою «єОселя». Зараз щомісяця видається по 600-700 кредитів, у середньому на 1,8-1,9 млн грн.
План «Укрфінжитла» – оператора програми – передбачає видачу 12 тис. кредитів у 2025 році. «У другому півріччі очікуємо збільшення обсягів фінансування та кількості видач», – уточнив Володимир Чорненький.
«Зараз активно напрацьовується нова схема з компенсаційною ставкою, яка має бути запущена восени. І ми зможемо виходити на 2026 рік із доволі амбітними планами щодо приросту саме іпотечного портфеля», – каже директор департаменту роздрібного бізнесу банку «Глобус» Дмитро Замотаєв.
«І тоді план у 20 тис. нових кредитів у 2026-му цілком підйомний, якщо паралельно існуватимуть дві схеми», – додав Володимир Чорненький.
«Ми фінансуємо купівлю квартир від забудовників – введених в експлуатацію або тих, що ще будуються. Це підтримує будівельний ринок. При цьому ми не фінансуємо купівлю квартир у фізосіб, адже отримані кошти згодом можуть бути виведені за кордон», – пояснила Орися Юзвишин.
Попит на іпотеку є суттєвим. «Ми вже бачимо чергу до червня. Забудовники активно звертаються щодо акредитації. Нові проєкти вже відповідають зміненому законодавству, що спрощує для банків роботу із заставою. Проблем зі збільшенням видач немає – питання лише у фінансуванні», – резюмував Володимир Чорненький.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)





ТОП-новини