Через три роки кількість іпотечних кредитів зросте до 100 тисяч на рік

Через три роки кількість іпотечних кредитів зросте до 100 тисяч на рік

Банкіри прогнозують можливе збільшення обсягів іпотечного кредитування в Україні до 100 млрд грн на рік.

Про це йшлося під час круглого столу «Іпотека – 2025: драйвери та ризики ринку житла», організованого «Фінансовим клубом».

За сприятливих умов іпотечний ринок може досягти 100 тис. кредитів уже в найближчі три роки.

«Прогнози передбачають близько 50-100 тис. іпотечних кредитів у перспективі трьох років. Тобто ми поступово почнемо виходити на обсяги, які мають наші найближчі сусіди», – зазначив член правління, директор з роздрібного бізнесу Скай Банку Володимир Чорненький. У Польщі щороку видається 100-120 тис. іпотечних кредитів.

Потенційний попит на іпотеку вже перевищує доступне фінансування в кілька разів.

«Черга на «єОселю» в банках становить близько 5 млрд грн щомісяця, тоді як видається до 1 млрд. Це наш реальний потенціал – це вже опрацьовані кредити, готові до видачі. Тобто ми можемо говорити про зростання щонайменше в три-чотири рази. На рік ми могли б виходити не на 20 млрд грн, а на всі 100 млрд грн. Питання лише в доступності ресурсів для видачі кредитів під ставку, адекватну доходам домогосподарств», – розповіла директорка з розвитку іпотечного кредитування Сенс Банку Орися Юзвишин.

Утім, щоб реалізувати цей потенціал, потрібно знизити вартість фінансування. «Навіть якщо припустити, що в банках є ліквідність для видачі 200 млрд грн іпотечних кредитів на рік, під 16-20% ніхто кредити брати не буде. Тобто ключове питання – як здешевити вартість кредиту для клієнта», – наголосив Володимир Чорненький.

Торік в Україні було видано 8,5 тис. іпотечних кредитів за програмою «єОселя». Зараз щомісяця видається по 600-700 кредитів, у середньому на 1,8-1,9 млн грн.

План «Укрфінжитла» – оператора програми – передбачає видачу 12 тис. кредитів у 2025 році. «У другому півріччі очікуємо збільшення обсягів фінансування та кількості видач», – уточнив Володимир Чорненький.

«Зараз активно напрацьовується нова схема з компенсаційною ставкою, яка має бути запущена восени. І ми зможемо виходити на 2026 рік із доволі амбітними планами щодо приросту саме іпотечного портфеля», – каже директор департаменту роздрібного бізнесу банку «Глобус» Дмитро Замотаєв.

«І тоді план у 20 тис. нових кредитів у 2026-му цілком підйомний, якщо паралельно існуватимуть дві схеми», – додав Володимир Чорненький.

«Ми фінансуємо купівлю квартир від забудовників – введених в експлуатацію або тих, що ще будуються. Це підтримує будівельний ринок. При цьому ми не фінансуємо купівлю квартир у фізосіб, адже отримані кошти згодом можуть бути виведені за кордон», – пояснила Орися Юзвишин.

Попит на іпотеку є суттєвим. «Ми вже бачимо чергу до червня. Забудовники активно звертаються щодо акредитації. Нові проєкти вже відповідають зміненому законодавству, що спрощує для банків роботу із заставою. Проблем зі збільшенням видач немає – питання лише у фінансуванні», – резюмував Володимир Чорненький.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь