Держава заборгувала банкам за програмою «5-7-9%»
Фонд розвитку підприємництва скоротив до двох місяців заборгованість перед банками з компенсації відсоткової ставки за кредитами бізнесу в рамках програми «5-7-9%». Тепер банки очікують повного погашення боргу.
Про це банкіри розповіли під час круглого столу «Кредити бізнесу: хто і кому може видавати фінансування під час війни», організованого «Фінансовим клубом».
«На сьогодні ми бачимо, що зберігається борг Фонду розвитку підприємництва за програмою «5-7-9%». І це має вплив на готовність банків фінансувати, – каже заступниця голови правління з корпоративного бізнесу Банку Кредит Дніпро Тетяна Поплавська. – По боргу є певні проблеми, і є певні зрушення. Ситуація трохи покращилася в серпні, але на сьогодні не є ідеальною».
Начальник управління розвитку кредитного бізнесу ПУМБ Віктор Харковець підкреслює, що у держави для стимулювання кредитування має бути ресурс під ці програми. «На сьогодні є невелика заборгованість Фонду перед банками – перед ПУМБ у два місяці. Можливо, в інших банків трохи більше», – розповів банкір. За його словами, це скорочений борг: «Було два транші, і по травень компенсували проценти».
«Коли банки кажуть, що у Фонду є борг в два місяці, то, по-перше, треба розуміти, в яких умовах ми працюємо, а по-друге, банки, коли підписувалися під умови цієї програми, дали згоду мати борг в шість місяців. Борг у два місяці можна назвати боргом, але точно не простроченим боргом», – пояснив в.о. голови правління Експортно-кредитного агентства України Руслан Гашев. «Дійсно, два місяці – це вже дуже мало, і цього року скорочений борг – ми маємо прогрес», – додав Віктор Харковець.
Руслан Гашев вважає, що участь у програмі є безальтернативною для банків. «А що робитиме банк, якщо Фонд прострочить на 6-7 місяців? Навряд чи банк вийде з цієї програми. Вихід банку з програми «5-7-9%» призведе не лише до просідання портфеля цього банку. Це й потенційне збільшення NPL по цьому банку, – попереджає він. – Бізнес не має відчувати цих суперечок між Фондом і банками».
«Ми як український приватний банк очікуємо змін в програмі. Тому що компенсація, яка надається невчасно банкам, впливає на фінансові результати банку і на можливості активно кредитувати. Ми вже по депозитах більше даємо, ніж нам компенсує держпрограма. Але ми використовуємо всі інструменти, які є на ринку», – розповідає заступник голови правління ТАСкомбанку Олег Поляк.
Віктор Харковець каже, що вже навіть ОВДП дають вищу дохідність, ніж компенсація за «5-7-9%». «Банки після підняття облікової ставки і зміни вартості ресурсів суттєво зупинилися в кредитуванні. Ми очікуємо, що UIRD, до якого прив’язана ставка і за програмою «5-7-9%», і за держгарантіями, зросте. І при перегляді вже в наступному кварталі ця ситуація дещо вирівняється», – зазначив він.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини