Державні та міжнародні програми врятували кредитування МСБ
Дешевого кредитування для малого та середнього бізнесу (МСБ) поза межами програми «5-7-9%» та інших державних чи міжнародних програм не існує.
Такого невтішного висновку дійшли банкіри під час круглого столу «Розвиток мікро- і МСБ як важливий елемент відновлення української економіки», проведеного «Фінансовим клубом».
«Минулого і цього року драйвером всіх змін в програмах і кредитуванні для МСБ була програма «5-7-9%». Держава змінила її умови на час воєнного стану і дозволила за нею кредитування з компенсаційною ставкою, і для клієнта ставка кредитування по обіговим та інвестиційним коштам стала нульовою», – заявила директорка департаменту малого та середнього бізнесу Укргазбанку Тетяна Корнієнко.
Наразі максимальна сума кредитування становить 60 млн грн, які доступні усім сегментам бізнесу – і малому, і середньому, і корпоративному. «Дуже важливо, щоб програма «5-7-9%» продовжувала працювати впродовж воєнного стану, змінилася і надала нові можливості для підтримки бізнесу у воєнний час. Державні банки активно працювали в умовах воєнного стану. Тільки ми за минулий рік видали близько 5 млрд грн лише МСБ», – повідомила Тетяна Корнієнко.
«В рамках програми «5-7-9%» ми видали 8 млрд грн за рік і в цілому по портфелю МСБ приросли на 2,5 млрд грн. Ми залишалися активним банком в цьому сегменті», – каже начальник управління розвитку кредитного бізнесу ПУМБ Віктор Харковець.
За його словами, з точки зору здешевлення ресурсу, альтернативи програмі «5-7-9%» немає. «Маючи можливість клієнту оформити кредит під 0%, будь-яка інша альтернатива виглядає гіршою», – сказав банкір. Зараз в програмі 45 банків, але лише десять з них видали 90% усіх кредитів «5-7-9%».
Потреби МСБ в коштах колосальні. «Війна змінила ринок дуже сильно. Потреба в кредитуванні у клієнтів на ринку виросла – вони потребують коштів. За різними оцінками, потреба в кредитуванні та інвестиціях в річному обсязі складає десь 70 млрд грн для МСБ. Банківська система навряд чи зможе задовольнити цю потребу. Тому важливою є підтримка держави, яка залучає міжнародні інвестиції, міжнародні інституції для грантових програм і фінансування цих потреб», – сказала Тетяна Корнієнко.
Клієнти намагаються максимально здешевити свої затрати на кредитування. «І грантові, і міжнародні програми підтримки дуже важливі для клієнтів у цей час. Це допомагає клієнтам здешевити свою собівартість і отримати фінансування за більш привабливими умовами», – зазначила Тетяна Корнієнко.
«Ми не зупиняли фінансування на початку війни. І не будемо зупиняти. Коли ми клієнтам розповідаємо, що окрім «5-7-9%» є багато цікавих продуктів, вони зазвичай не знають про це», – повідомив заступник голови правління ТАСкомбанку Олег Поляк.
Він попереджає клієнтів, що «5-7-9%» не може забезпечити довгострокове фінансування. «Клієнти повністю підлаштовують бізнес-процеси під нульову кредитну ставку, звикають до маржі свого бізнесу, і потім дуже тяжко і важко їм отримати фінансування під ринкову ставку», – підкреслив Олег Поляк.
Але ситуація є нерівномірною в банківській системі. «Наш портфель впав десь на 30%. Ми відновили кредитування в серпні, але обсяги нових кредитів становили лише 25% від обсягу погашень. Це портфель, який дуже швидко погашається, тому потрібно працювати», – каже перша заступниця голови правління банку «Глобус» Олена Дмітрієва.
Державні банки були більш активними на цьому ринку, ніж українські приватні чи міжнародні. «Банківська система в 2022 році набагато менше надавала кредитів. Із гравців фактично тільки державні надавали кошти МСБ. Цей показник значно знизився. Якщо в 2021 році очікування на банківські кредити були у 30% опитаних, то зараз тільки у 10%», – зазначає Олена Дмітрієва.
Головний обсяг нового кредитування в 2022 році припав на підтримку посівної кампанії в країні та інші агронапрямки. «В перші три місяці ми працювали 24/7 всіма підрозділами задля забезпечення клієнтів кредитними коштами. Спростили всі свої процеси, перебудували їх на дистанційне обслуговування. Це ті тренди, яких вимагає від нас ситуація і клієнти. І прокредитували дуже багато і своїх клієнтів, і нових клієнтів. Тому що міжнародні банки стали менш активними в цьому напрямку», – розповіла Тетяна Корнієнко.
Міжнародні банки стали більш вибагливими. «Ми бачимо, що активність міжнародних банків в кредитування МСБ наразі наближається до нуля. Вони працюють, найвірогідніше, зі своїми клієнтами, і з новими вже або дуже вибагливо до них ставляться, або неактивно надають нові ліміти кредитування новим клієнтам. Тому потреба клієнтів в кредитуванні зростає. Ми намагаємось її задовольнити в тому обсязі, в якому зможемо, тому що у банків є свої обмеження», – повідомила Тетяна Корнієнко.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини