Euroclear заробив 1,74 млрд євро від інвестування заблокованих російських активів
Міжнародний депозитарій Euroclear за підсумками першого півріччя 2023 року отримав 1,74 млрд євро у вигляді відсоткових доходів від інвестування російських активів, заблокованих санкції проти рф, запроваджені у відповідь на повномасштабну війну проти України.
У звітності компанії зазначається, що такі відсоткові доходи обумовлені рівнем відсоткових ставок та сумою залишків коштів, які Euroclear зобов'язаний інвестувати, передає Інтерфакс-Україна.
Зокрема, у першому кварталі 2023 року цей показник становив 734 млн євро, за перше півріччя 2022 року – 110 млн євро, за весь минулий рік – 821 млн євро.
Водночас рада директорів Euroclear очікує, що темпи зростання відсоткових доходів уповільняться у другій половині 2023 року.
Euroclear також зазначає, що Єврокомісія розглядає різні варіанти використання доходів від заблокованих російських активів, які утримуються фінансовими інституціями, включаючи Euroclear, для фінансування відновлення України.
Депозитарій додає, що має на меті мінімізацію потенційних юридичних, технічних та операційних ризиків, які можуть виникнути для нього та його клієнтів у результаті реалізації будь-яких пропозицій Єврокомісії.
Як повідомлялося, раніше Європейський Союз дійшов висновку, що не може законно конфіскувати заморожені російські активи, і замість цього зосередиться на використанні цих активів для отримання прибутку, який можуть спрямувати на відновлення України.
Відтак ЄС зосередився на двох варіантах використання заморожених російських активів на загальну суму 200 мільярдів євро ($219 мільярдів) для допомоги Україні. Більша частина цих активів заблокована у європейському депозитарії Euroclear Ltd.
Робоча група ЄС з цього питання вказувала на значні юридичні перешкоди для першого з двох варіантів, які вивчає ЄС: тимчасове використання ліквідних активів центрального банку Росії – іншими словами, інвестування активів і спрямування доходів в Україну.
Експертна група віддала перевагу другому варіанту: так званому "внеску з надприбутків". Цей механізм передбачає, що компанії, які отримають прибуток від заблокованих російських активів, будуть змушені переказати значну суму ЄС. Цей варіант має зменшити юридичні ризики для Євросоюзу, оскільки ЄС не керуватиме замороженими активами напряму.
Більше половини цих активів розміщено у готівці та депозитах, тоді як "значна кількість" інвестована в цінні папери, які перетворяться на готівку в міру їх погашення в найближчі два-три роки. Значна частина цих коштів знаходиться в Бельгії в європейському депозитарії Euroclear Ltd., прибуток від їх інвестування склав 750 мільйонів євро до першого кварталу цього року. Ці прибутки вже підлягають оподаткуванню, свідчать квартальні результати Euroclear. Його звітність свідчить про те, що Росія не матиме претензій на чисті прибутки, оскільки вони належать депозитарію.
Нагадаємо, близько 73 мільйонів євро заморозили в латвійських банках унаслідок санкцій проти росії та білорусі.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини