Фермери отримають стандартизовані кредитні продукти після запуску ринку землі

Фермери отримають стандартизовані кредитні продукти після запуску ринку землі

Запуск ринку землі дозволить створити для фермерів стандартизовані банківські кредитні продукти під заставу землі.

Про це заявив директор департаменту корпоративного бізнесу, Укргазбанку Олександр Існюк під час круглого столу «Ефективні моделі фінансування агросектору за підсумками 2019 року», організованого «Фінансовим клубом».

«Фермер, який має 500-1500 га, для банку з точки зору працевитрат є одним і тим самим профілем. Пакет документів для аналізу плюс-мінус той самий. І щоб виконати певні плани, простіше видати кредити на великі суми великому бізнесу. Як дрібному фермеру отримати кредит? І як банку знайти із ним спільну мову? Виходом із цієї ситуації може бути стандартизований продукт, в якому будуть ключові фінансові параметри. Одним з ключових моментів буде те, що земля – це ліквідний актив, ліквідна застава», – розповів Олександр Існюк.

На етапі ухвалення закону про обіг землі сільськогосподарського призначення важливо визначити, який буде вироблено в Україні механізм відчуження і реалізації землі у випадку дефолту позичальника.

«В Польщі ціна землі – від 3 тис. до 10 тис. євро, і коли в польського фермера відбувається дефолт, земля є настільки цінним активом для нього, що він продасть усе інше, але не землю. І коли земля в нас стане активом, банк зможе швидко її реалізувати, тоді можна створювати продукт, тоді можна робити програму для фінансування невеликих аграріїв», – зазначив він.

Директорка департаменту клієнтів малого та середнього бізнесу Кредобанку Ірина Груй підкреслила необхідність підтримки фермерів в Україні, яким, на відміну від великих агрохолдингів, складніше отримати фінансування.

«Існує ризик конкуренції та перекосу в бік потенційного продажу більшості земель великим корпоративним агрокомпаніям, ніж компаніям сегменту МСБ, враховуючи, що великі холдинги більш вільно почуваються в плані фінансового стану і зможуть заплатити більшу ціну за землю, чим перекриватимуть шанси компаній сегменту МСБ купити ту чи іншу землю», – вважає Ірина Груй.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook.

Долучайтесь