Фінансова система готується до «чорних лебедів»

Фінансова система готується до «чорних лебедів»

І хоча «чорний лебідь» – це завжди неприємний «сюрприз», банкіри намагаються врахувати всі ризики.

Про це розповіли експерти під час круглого столу «Фінансовий та валютний ринок України у 2024 році: прогнози та перспективи», проведеного «Фінансовим клубом».

«По «чорних лебедях» все зрозуміло. Це обсяг та стабільність міжнародної допомоги, воєнна ситуація та стабільність роботи експортних маршрутів», – заявив заступник голови правління з питань корпоративного бізнесу Комінбанку Сергій Хорьков.

Але можливі й позитивні новини. «Ще є такий «білий лебідь», якого всі наче знають, але чи буде він, чи не буде – це доступ до коштів росії на Заході. Якщо ця тема спрацює, вона значно допоможе Україні», – запевняє банкір.

«Банківська система зустріла цей рік дуже зваженою, ліквідною, і резервів в нас вистачає. Всіх «чорних лебедів» знаємо і готуємося до них настільки, наскільки це можливо під час війни», – заявила директорка з ринків капіталу Сенс Банку Тетяна Попович.

Виконавчий директор Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський каже, що в умовах  війни в Україні та нестабільної ситуації в світі усі мають бути «гнучкими». «Це період, коли ти не можеш бути розслабленим. Має бути напрацьований управлінський підхід для дуже швидкого реагування, коли ти розумієш, що може бути реалізація як суттєво кращого сценарію, ніж ти очікував, так і суттєво гіршого», – попередив експерт.

«Рік буде переповнений різного роду «лебедями», – підтримує його виконавчий директор «CASE Україна» Дмитро Боярчук. – Ймовірність позитивного розвитку подій, може, трішки перевищує вірогідність негативного. І це більше в режимі wishful-thinking».

Як приклад він наводить можливу перемогу Дональда Трампа на виборах президента США: це не «чорний лебідь», а орієнтовний базовий сценарій. «Той рівень щедрої (фінансової. – FinClub) підтримки, який ми мали в 2023 році, напевно, вже ніколи не повториться», – каже Дмитро Боярчук.

«Немає відповіді на питання, як ми будемо вигрібати в умовах системного зменшення фінансової підтримки. У нас є золотовалютні резерви, які ми будемо витрачати на підтримання стабільності й стійкості. Але немає відповіді, як ми будемо заробляти, – попереджає експерт. – Є побоювання, що вже з середини цього року, не маючи відповіді на питання, що ми будемо робити без додаткових фінансових вливань, це почне впливати на рішення (інвесторів. – FinClub)».

Директор департаменту монетарної політики та економічного аналізу НБУ Володимир Лепушинський каже, що в найближчому Інфляційному звіті НБУ буде присутня аналітика із відповідями на питання, «а що ж буде далі». «Національний банк готовий не лише до негативних сценаріїв, але й до позитивних», – запевнив він.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь

Підписатися на розсилку Фінклубу