Фінансовий стан державних банків викликає занепокоєння НБУ

Фінансовий стан державних банків викликає занепокоєння НБУ

Ситуація в Ощадбанку і Укрексімбанку змушує НБУ нервувати.

«Фінансовий стан державних банків викликає в нас певне занепокоєння через низьку ефективність. Якщо більшість банків за підсумками стрестесту продемонстрували достатньо високу стійкість до стресів через прибутковість і ефективність діяльності, то такого буферу як прибуток, як операційна ефективність у державних банків недостатньо», – заявила перша заступниця голови НБУ Катерина Рожкова.

Вона каже, що це і питання процентної політики, і питання витрат.

«Ми не зовсім задоволені тим, як державні банки реагують на зниження ключової ставки Нацбанку. Занадто повільно вони знижують вартість ресурсів, а, враховуючі їх частку на ринку, вони на сьогодні є маркет-мейкерами, тому ми з ними працюємо», – розповіла Катерина Рожкова.

За показником cost/income «державні банки пасуть задніх».

У портфелях Ощадбанку та Укрексімбанку переважають низькомаржинальні цінні папери та корпоративні кредити, значна частка яких непрацюючі.

Внаслідок низької процентної маржі та високих адміністративних витрат банки не здатні стабільно генерувати капітал.

Потреба в капіталі, оцінена за результатами стрес-тесту, становить 23,3 млрд грн у базовому та 45,8 млрд грн у несприятливому сценарії.

derzh

«І це питання, яке ми будемо сьогодні піднімати перед новими сформованими незалежними спостережними радами. Питання, яке ми продовжуємо обговорювати із Міністерством фінансів, як власником цих банків. Тому що головним завданням і метою роботи державних банків повинно бути досягнення високої ефективності», – зазначила вона.

Рівень непрацюючих кредитів в державних банках найвищий. «Сьогодні державні банки переважно використовують закон про фінансову реструктуризацію. Це складний інструмент, який вимагає багато часу на реалізацію. Інші, такі як продаж кредитів, часткове прощення боргу, державними банками використовується слабше через низький розвиток вторинного ринку поганих активів і певні юридичні ризики», – підкреслила вона.

Підписуйтесь на новини FinClub у TelegramViberTwitterFacebook.

Долучайтесь