Гарантіями забезпечена чверть гривневого кредитного портфелю банків
Відновлення кредитування в період повномасштабної війни стало можливим завдяки запровадженню численних програм поділу кредитних ризиків, зокрема програм портфельних гарантій. Уряд України та МФО – найбільші гаранти.
Нині гарантіями забезпечено вже близько чверті працюючого гривневого кредитного портфеля бізнесу. Такі програми мають масштабуватися, не спотворюючи конкурентних умов на ринку.
Про це йдеться у Звіті НБУ про фінансову стабільність.
Ліміт портфельних гарантій перевищує 120 млрд грн.
У жовтні Національний банк опитав банки про обсяги доступних їм лімітів портфельних гарантій. Найбільше банків користується гарантіями уряду – 30 фінустанов. Чотири банки мають гарантії від Фонду розвитку підприємництва (ФРП), ще шість банків – від Фонду часткового гарантування кредитів у сільському господарстві (ФЧГКСГ). Гарантії від міжнародних установ отримали 12 банків. Загалом портфельними кредитними гарантіями користується 31 український банк.
Найбільші обсяги лімітів портфельних гарантій українські банки отримали від уряду України, який надав ліміти на 52 млрд грн. Другим за величиною гарантом є ЄБРР на суму, еквівалентну 47 млрд грн. Гарантії ЄБРР фінансуються з багатьох джерел, зокрема країнами-членами. Далі йдуть Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) – 12 млрд грн, Американська корпорація з фінансування міжнародного розвитку (DFC) – 8 млрд грн та інші міжнародні партнери – 3 млрд грн. Обсяги гарантій від ФРП та ФЧГКСГ близькі до 0,4 млрд грн від кожного.
Хоча МФО надають гарантії в іноземних валютах, банки використовують їх переважно для кредитів у гривні. Тож через гарантії іноземні донори сприяють гривневому кредитуванню, що забезпечене внутрішнім фондуванням.
Найбільші ліміти гарантій від міжнародних партнерів отримали іноземні банки. Держбанки також нарощують співпрацю з МФО, проте найбільше гарантій їм забезпечив уряд. Водночас МФО неохоче співпрацюють із приватними українськими банками. Це подекуди викривлює ринкову конкуренцію, тож такий підхід потребує критичної переоцінки.
Банки використали більше половини ліміту гарантій. Найбільшу частку ліміту використано за державними гарантіями – 62%. Гарантії від міжнародних партнерів вибрані лише на 50%. Використання міжнародних гарантій стримується складнішими умовами за ними. Усього банки використали гарантій на 68 млрд грн.
У більшості випадків портфельна гарантія покриває половину суми кредиту. Тож кожна гривня гарантії забезпечує кредитування на дві гривні. У жовтні обсяг кредитів бізнесу, наданих за програмами портфельних гарантій, становив близько 97 млрд грн. Часто гарантії поєднують з іншими програмами підтримки.
За користування гарантіями платять самі позичальники. Плата за гарантії міжнародних донорів варіюється від 0% до 1,7% річних від гарантованої суми. За гарантії уряду платять 0,25% річних та 0,55% або 2,05% від розміру гарантії одноразово, залежно від року надання. Помірна плата покриває адміністративні витрати гаранта.
Відшкодування за гарантіями досить низькі: за весь час дії чинних програм сплачено лише 1,4 млрд грн. Рівень відшкодування дещо вищий за гарантіями уряду. Річний рівень дефолтів за гарантованими портфелями більшості банків менший за 1%, що значно нижче, ніж загалом для
кредитного портфеля.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
ТОП-новини