Інтерчейндж ринковим шляхом зменшився на 0,5%
Національний банк заявив, що ставки інтерчейндж зменшуються під тиском попиту і пропозиції.
«Інтерчейндж без жодних регуляцій може знижуватися. Ще наприкінці 2019 року ставки за картковими продуктами міжнародних платіжних систем були вищими, ніж наразі, на 0,4-0,5%. За півтора року інтерчейндж знизився. І ми знаємо, ми розуміємо, що ця тенденція буде зберігатися. І без адміністративного регулювання, без законодавчого закріплення рівнів інтерчейнджу проблема може бути вирішена», – заявив заступник голови НБУ Олексій Шабан.
Про це йшлося під час круглого столу «Ринкова ставка інтерчейндж як альтернатива державному регулюванню», проведеного «Фінансовим клубом».
Торгові комісії в Україні і зараз не є високими. «Торгова комісія в середньому по країні – близько 2%. У Visa вона коливається від 0,5% до 1,8% в залежності від типу картки і торговця. Ринок саморегулюється, і поступово відбувається зниження ставки інтерчейндж. На сьогодні інтерчейндж в Україні один із найбільш низьких серед країн пострадянського простору. Я б навіть сказала, що найнижча ставка саме в Україні, тому що тут є саморегуляція ринку», – зазначила старша віцепрезидентка Visa в країнах СНД і Південно-Східної Європи Віра Платонова.
На розмір ставки інтерчейндж по конкретній транзакції впливають три основні фактори: тип платіжної картки, канал оплати – онлайн чи фізичний еквайринг, тип самої транзакції.
«Ставки знижуються вже протягом як мінімум двох років. Ми знаходимося в цьому тренді, стежимо за розвитком ринку і в цьому напрямку рухаємося», – наголосила генеральна директорка Mastercard в Україні та Молдові Інга Андреєва.
ПриватБанк, Райффайзен Банк Аваль та Ощадбанк нещодавно оголосили про плани домогтися зменшення інтерчейнджу до 1,2% з 1 липня 2021 року, а в наступні два роки – до 1% та 0,9% відповідно. Депутати оцінювали поточній рівень інтерчейнджу у 1,4-1,8% від суми транзакції.
«Ми виступаємо за еволюційне та гармонійне регулювання ринку, як це відбувається в усьому світі, як це відбувається на інших ринках в Україні. Із збільшенням обсягу безготівкових транзакцій в Україні ми отримуємо можливість знижувати комісії. У нас постійно відбуваються переговори з великими ритейлерами й іншими учасниками ринку про те, яким може бути тариф, чи може він бути меншим. Ці тарифи поступово знижуються», – зазначив керівник дирекції МСБ ПриватБанку Євген Заіграєв.
Платіжні системи підтримують саморегулювання ринку і меморандум, оголошений трьома еквайерами. «Запропоноване банками поетапне зниження розміру міжбанківської комісії упродовж трьох років буде болісним для банків-емітентів та банків-еквайерів, але ми розуміємо, що маємо поступово рухатися до цього, щоб був досягнутий компроміс та баланс», – сказала пані Платонова.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
ТОП-новини