Крах банку SVB провокує світову фінансову кризу стартапів
Наслідки краху Silicon Valley Bank почали поширюватися по всьому світу.
Засновники стартапів із Силіконової долини панікують через ризики втрати доступу до грошей і оплати праці працівників. Ці побоювання вже відчутні у Канаді, Індії та Китаю.
Про це повідомляє Bloomberg.
Паніку спровокувало банкрутство Silicon Valley Bank – 16-го по активам в США. Воно стало першим в США з часів коронакризи 2020 року та найбільшим з іпотечної кризи 2008 року. Масштабнішим було лише банкрутство банку Washington Mutual.
Активи Silicon Valley Bank становили $209 млрд, депозити – $175,4 млрд (дані станом на 31 грудня 2022 року).
Інвестори хвилюються, що крах SVB для індустрії стартапів стане аналогом падіння Lehman Brothers для фінансової системи. Серед інших порівнянь – стрімке банкрутство корпорації Enron. Загальні активи SVB становили $209 млрд.
Крах банку був миттєвим. В четвер його акції впали на 60%, коли інвестори дізналися, що банк продав казначейські облігації на $21 млрд зі збитком у $1,8 млрд (на балансу банку знаходилися довгострокові цінні папери, які втратили в ціні через підвищення облікової ставки ФРС). Тому в п'ятницю зранку SVB шукав додатковий капітал на $2,25 млрд, а вже через декілька годин Федеральна корпорація зі страхування вкладів визнала банк неплатоспроможним.
Це посилило паніку інвесторів у акції банків, які падали майже весь тиждень: акції Wells Fargo за 5 днів втратили 12,06%, Goldman Sachs – 8,21%, Citigroup – на 7,17%, JPMorgan Chase – на 6,88%.
Дрібні вкладники отримають свої до $250 тис. в понеділок 13 березня, однак більшість вкладів перевищує ліміт страхування.
У Великобританії підрозділ SVB має бути оголошено неплатоспроможним: він припинив торгівлю та більше не приймає нових клієнтів.
У суботу керівники приблизно 180 технологічних компаній надіслали листа із закликом до канцлера Великобританії Джеремі Ханта втрутитися. «Втрата депозитів може завдати шкоди сектору та повернути екосистему на 20 років назад, – йдеться в листі. – Багато підприємств буде відправлено на примусову ліквідацію за одну ніч».
Це лише початок. SVB також мала філії в Китаї, Данії, Німеччині, Індії, Ізраїлі та Швеції. Засновники попереджають, що крах банку може знищити стартапи в усьому світі, якщо не відбудеться втручання уряду.
Спільне підприємство SVB у Китаї – SPD Silicon Valley Bank Co. – прагнуло відразу заспокоїти місцевих клієнтів, нагадавши їм, що їх операції були незалежними та стабільними.
«Ця криза почнеться в понеділок, тому ми закликаємо вас запобігти їй зараз», – заявили засновники та головні виконавчі директори британських стартапів у листі Ханту. Серед компаній, перерахованих у листі, – Uncapped, Apian, Pockit і Pivotal Earth.
У суботу вранці Хант поговорив з губернатором Банку Англії про ситуацію, а пізніше в той же день міністр фінансів провів круглий стіл із постраждалими компаніями, повідомили в казначействі.
Начебто міністерство фінансів Великобританії вже запросило в стартапів інформацію, скільки вони тримали на депозитах, які їхні приблизні витрати готівки та їхній доступ до банківських послуг у SVB і за його межами.
Тобі Мазер, генеральний директор британського стартапу освітнього програмного забезпечення Lingumi, тримав 85% готівки своєї компанії в SVB. «Для нас це життя чи смерть», – сказав він.
Джек О'Міра, засновник лондонського геномного стартапу Ocher Bio, провів вихідні, безуспішно намагаючись вивести депозити з SVB. «Якщо не буде втручання, це дійсно може знищити покоління підприємницьких компаній», – сказав він.
Як і в США, деякі депозити SVB у Великій Британії застраховані, але незрозуміло, коли ці кошти будуть доступні. Більш серйозне занепокоєння серед лідерів стартапів полягає в тому, що крах SVB призведе до обмеження майбутнього фінансування венчурного капіталу у Великій Британії, де бізнес уже загальмований Brexit.
Азійські технічні лідери також намагаються оцінити потенційні наслідки. У Сінгапурі фінансисти та підприємці на зустрічі випускників Wharton у Shangri-La поділилися новинами про наслідки, а засновники стартапів та інвестори на конференції в Мумбаї не говорили ні про що інше.
«Не можна недооцінювати вплив інциденту SVB на технологічну галузь», – заявили аналітики під керівництвом Лю Чженніна з China International Capital Corp. За їх словами, депозити мають вирішальне значення для технологічних стартапів, оскільки вони зазвичай потребують багато готівки для оплати значних витрат, включаючи витрати на дослідження та розробки та зарплату персоналу.
«Якщо ці грошові депозити нарешті доведеться знецінити в процесі банкрутства або реструктуризації, деякі технологічні фірми можуть зіткнутися з високою напругою грошових потоків, – сказали вони. – Не варто виключати ризики банкрутства».
Клієнти SVB у Каліфорнії, багато з яких були засновниками стартапів, у п’ятницю стояли біля філії банку на вулиці Санд Хілл Роуд у Кремнієвій долині під час холоду й дощу, стукаючи в замкнені скляні двері та намагаючись змусити представників Федеральної корпорації страхування депозитів відповісти на їхні запитання.
Засновниця стартапу дронів сказала, що зняття коштів, яке вона зробила в четвер, не пройшло, і що вона стурбована тим, щоб нарахувати зарплату для своїх 12 штатних працівників. Вона кілька разів намагалася зателефонувати до FDIC, але номер не відповідає.
Деякі представники венчурного капіталу та стартапів намагаються знайти тимчасове послаблення. Uncapped, британський фінансово-технологічний стартап, який надає кредити іншим стартапам, заявив, що запускає програму екстреного фінансування, щоб допомогти компаніям виплатити заробітну плату та інші зобов’язання, а також довгострокові бридж-кредити для допомоги з оборотним капіталом.
У Канаді підрозділ фінансової групи SVB повідомив про 435 млн канадських доларів ($314 млн) забезпечених позик минулого року, що вдвічі перевищує 212 мільйонів канадських доларів роком раніше, як показують нормативні документи. Згідно з попередньою заявою банку, його клієнтами є постачальник програмного забезпечення для електронної комерції Shopify Inc. і фармацевтична компанія HLS Therapeutics Inc.
Рекламно-технічна компанія AcuityAds Holdings Inc., що базується в Торонто, оголосила в суботу, що має $55 млн на депозитах у SVB, що становить понад 90% її готівки. Фірма припинила торгівлю своїми акціями в п'ятницю після падіння на 14%, посилаючись на «ситуацію, що розвивається» з Silicon Valley Bank.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини