Криптовалюта за мотивами «Гра в кальмара» виявилася шахрайством
Криптовалюта Squid Game, створена за мотивами однойменного серіалу «Гра в кальмара», вчора майже обнулилася: її вартість протягом 5 хвилин обрушилася з $2856 до $0,008.
У вересні стрімінговий сервіс Netflix випустив 9-серійний корейський серіал Squid Game, який швидко здобув світову популярність. До 13 жовтня його подивилися 111 млн осіб – абсолютний рекорд.
Жодних криптовалют за мотивам серіалу Netflix не анонсував. Однак нові криптовалютні токени створюються щоденно (їх вже 13 470 видів – лише за декілька годин з'явилася 21 нова криптовалюта) і їх подальше існування неможливе без потужного маркетингу, яким часто виступає прив'язка до відомого мему. Тому було лише питанням часу, коли анонімні програмісти створять подібний токен.
Токен SQUID був випущений на блокчейні біржі Binance – Binance Smart Chain. У вівторок, 26 жовтня, відбувся дебют нової криптовалюти на біржі PancakeSwap та децентралізованій біржі (DEX) DODO. Новий токен начебто створили для онлайн-гри в «кальмара», в якій ставки мали бути оплачені «кальмарами», а переможці отримували б 90% зібраного призового фонду.
Ціна на токен стартувала з приблизно $0,01 і одразу почала стрімко зростати. Про новий токен написали світові ЗМІ, не попередивши, що він має ознаки шахрайського проєкту. Публікації в ЗМІ створили позитивний імідж новій криптовалюті, що допомогло залучити інвесторів.
Покупці токену SQUID вже в п'ятницю почали скаржитися, що вони не можуть продати «кальмари» на біржі PancakeSwap. Начебто це могли зробити лише власники криптовалюти Marbles, але її не можна було купити – лише виграти в листопаді в онлайн-грі в «кальмара», для участі в першому раунді якої потрібно було купити 456 SQUID (сайт squidgame.cash із цією грою вже не існує). Ажіотаж у вихідні лише посилювався.
В понеділок, 1 листопада, об 11:30 ранку ціна токену сягнула $2856 (за окремими даними – $3086), що «створювало» капіталізацію нової валюти в $2,056 трлн. Однак вже за 5 хвилин – в 11:35 (відсилання до першої серії серіалу із смертельною 5-хвилинною грою «Червоне світло, зелене світло») – токен майже обнулився: він впав до $0,0007926 (падіння на 99,9999%).
Упродовж доби токен трохи піднявся – до $0,003217, а його капіталізація – до $2,33 млн, але ліквідність з проєкту зникла.
Оперативне розслідування криптоспільноти показало, що творці токену привласнили $2,5 млн, маскуючи вивід коштів інвесторів за допомогою протоколу під назвою Tornado Cash.
Таке явище називається «rug pull» – «висмикування килимка» з-під ніг інвесторів, коли розробники криптовалюти раптово припиняють проєкт, забираючи з собою отримані від інвесторів кошти.
Вебсайт токену SQUID та його сторінки в соцмережах виявилися заблокованими, зокрема і обліковий запис в Twitter, на який підписалося 57 тис. читачів, а в технічній документації нового токену виявили численні помилки, що, разом із даними про зникнення коштів інвесторів та інформацією про непов'язаність проєкту із Netflix, свідчило про цілеспрямоване шахрайство.
Від шахраїв постраждали 43,2 тисячі осіб.
Портал Coinmarketcap попередив покупців про усі ризики і деактивував дані про токен.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини