Китайський банк зупинив розрахунки з російськими імпортерами
Китайський Zhejiang Chouzhou Commercial Bank повідомив клієнтів про зупинення операцій із росією.
Менеджери банку повідомили клієнтів про припинення відносин із будь-якими російськими чи білоруськими організаціями минулого тижня, кажуть співрозмовники російського видання «Ведомости».
Зупинка розрахунків напередодні китайського Нового року означає, що логістичний колапс неминучий – вивезти товар не буде можливо принаймні до березня через довгі вихідні дні (офіційно вони триватимуть з 10 по 17 лютого).
Спочатку, у грудні, в Chouzhou зупинили платежи за певним списком товарів, ввезення яких до росії заборонено західними санкціями. Але через кілька тижнів менеджер банку повідомив про повне припинення розрахунків з росією незалежно від продукції або валюти платежу.
Chouzhou був основним розрахунковим центром для імпортерів з рф через порівняно м'який комплаєнс і географічне розташування – його штаб-квартира знаходиться в місті Іу, одному з головних логістичних вузлів китайського експорту в росію.
Припинено транзакції не лише за допомогою SWIFT, а й з російською СПФС та китайською CIPS. «Навіть якщо рух грошей за допомогою національних систем не видно американцям чи європейцям, все це наочно відображено у звітності, яку у банку можуть вимагати західні контрагенти», – пише видання.
Інформація про грошові та товарні потоки між Китаєм та росією доступна західним регуляторам навіть у тому випадку, якщо контрагенти не користуються SWIFT. На китайську CIPS тисне SWIFT та запитує інформацію про обсяги фінансових операцій з росією. Не всі китайські банки підключені до СПФС, а ті, що приєдналися, користуються іншими системами. Застосовувати кілька систем досить складно, ризиковано та загалом створює конкуренцію між провайдерами.
Chouzhou не єдиний банк, який обмежив фінансові відносини з росією. Інші фінансові організації закриває валютні рахунки компаніям з рф, зберігши можливість переказувати гроші в юанях. Але за платежами різко посилився комплаєнс: у банку вимагають підтвердження, що покупець товару не мав контактів із санкційними особами та компаніями, що продукція не використовуватиметься для потреб оборонного комплексу, не поставлятиметься до Криму.
Частина платежів у юанях ще проходить, наприклад, у Bank of China у Шеньчжені, але та ж філія не відкриває рахунки для китайських компаній, якщо засновник або директор з російським громадянством. Припинили платежі дві платіжні системи – PingPong та Xtransfer, через які йшла частина розрахунків.
Банки посилили політику щодо російських клієнтів після публікації 22 грудня 2023 року указу президента США Джо Байдена, яким мінфіну надавалися повноваження у спрощеному порядку карати банки, які порушують санкції проти росії.
У середині січня 2024-го держбанки Китаю ввели обмеження на обслуговування російських клієнтів після виходу документа про нові американські санкційні заходи. Як мінімум два банки замовили перевірку своїх російських клієнтів, збираючись розірвати стосунки з тими, хто працює на потреби російського ВПК чи допомагає санкційним компаніям.
Комплаєнс посилили принаймні три банки з великої китайської четвірки – Bank of China, China Construction Bank та Industrial and Commercial Bank of China.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини