Місія МВФ завершила четвертий перегляд програми для України із траншем у $2,2 млрд

Місія МВФ завершила четвертий перегляд програми для України із траншем у $2,2 млрд

Україна та експерти Міжнародного валютного фонду досягли домовленості на рівні експертів щодо четвертого перегляду чотирирічної програми Механізму розширеного фінансування (Extended Fund Facility; EFF) загальним обсягом $15,6 млрд.

Українська влада виконала всі кількісні критерії та структурні маяки до четвертого перегляду програми. Таким чином, подальше затвердження рішення виконавчою радою МВФ відкриває для України шлях до отримання $2,2 млрд, що має відбутися вже найближчими тижнями, повідомили в Мінфіні.

Представники МВФ та українська влада досягли угоди на рівні персоналу (Staff-Level Agreement, SLA). Відповідну домовленість має схвалити рада директорів МВФ, яка розгляне її найближчими тижнями. Після цього Україна отримає доступ до фінансування обсягом 1669,82 млн СПЗ ($2,2 млрд в еквіваленті), зазначив МВФ.

Переговори за участі експертів МВФ разом з представниками Міністерства фінансів, Національного банку та інших органів влади відбувались у Києві та Варшаві (Польща) 23-31 травня.

Експерти МВФ відзначили прогрес України у виконанні зобов'язань за програмою EFF та відданість загальному порядку денному реформ. Водночас МВФ очікує, що в другому півріччі 2024 року відновлення економічної активності сповільниться через масштабні атаки росії на енергетичний сектор України, а інфляція – помірно зросте.

Фінансовий сектор залишається стабільним і ліквідним, а темп упровадження реформ є значним, незважаючи на війну. Серед майбутніх пріоритетів: посилення банківського регулювання, нагляду, кредитної діяльності та інфраструктури ринків капіталу.

Значна увага приділятиметься збільшенню рівня фінансової інклюзії, особливо на деокупованих територіях та в регіонах, близьких до активних бойових дій. Її низький рівень є стримуючим чинником для економічної активності, тож Національний банк зосередиться на діагностичній роботі із залученням експертів МВФ та Світового банку, щоб розробити ефективні заходи.

Подальше виважене та поетапне пом'якшення валютних обмежень відповідно до Стратегії має підтримати відновлення економіки, не створюючи ризиків для макрофінансової стабільності, заявили в НБУ.

МВФ відзначив, що потреби в бюджетному фінансуванні у 2024 році залишаються дуже високими. Виконання бюджету має враховувати фінансові обмеження та необхідність відновлення фіскальної та боргової стійкості.

Для забезпечення фіскальної стійкості Україні необхідно прискорити реалізацію податкових реформ та адміністрування доходів, передбачених Національною стратегією доходів. Пріоритети на найближчу перспективу – посилення податкового та митного адміністрування, а також зміцнення довіри суспільства через антикорупційні реформи та заходи з належного захисту персональних даних платників податків.

Експерти МВФ також відзначили прогрес української влади в питанні реструктуризації комерційного зовнішнього боргу на умовах, передбачених програмою. Він має важливе значення, щоб створити простір для першочергових видатків і повернути борг до прийнятного рівня. Водночас бюджет 2025 року потребуватиме заходів з мобілізації внутрішніх доходів, зважаючи на все ще високі потреби у видатках.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь

Підписатися на розсилку Фінклубу