Мобілізація пів мільйона українців коштуватиме бюджету 720 млрд грн
Ці розрахунки навела голова комітету з питань бюджету Верховної Ради Роксолана Підласа.
«Щоб мобілізувати від 400 тис. до 500 тис. осіб, лише на навчання, виплати, харчування та одяг потрібно 322 млрд грн. Ще 400 млрд грн треба на закупівлю та модернізацію військової техніки. 720 млрд грн додаткової потреби на рік — колосальна сума», – заявила вона у подкасті «Що з економікою?» Центру економічної стратегії.
Це близько 22% усіх державних видатків у 2024 році і «більше 40% видатків на оборону». «Кошти міжнародних партнерів на потреби армії витрачати не можна. Тож йдеться лише про внутрішні ресурси. Збільшити їх на 40% за кілька місяців – дуже нетривіальна задача», – сказала вона.
За словами Роксолани Підласи, усі внутрішні ресурси, які надходять не від міжнародних партнерів теоретично можна використовувати на фінансування армії та мобілізації.
Для покриття цих видатків обговорюють різні варіанти — від повернення прогресивної ставки ПДФО та податку на розкіш до додаткового стягнення ресурсів з місцевих бюджетів. В кінці минулого року в місцевих бюджетів вже вилучили «військове» ПДФО.
«За розрахунками Мінфіну, у 2024 році до загальних фондів місцевих бюджетів надійде 462 млрд грн, в минулому році було 442 млрд грн. Доходи місцевих бюджетів 一 це ті внутрішні ресурси, які ми якраз можемо спрямовувати на потреби ЗСУ», – вважає Роксолана Підласа.
Вона розповіла, що уряд може вдатись до ручного регулювання видатків місцевого бюджету. У листопаді та грудні 2023-го третя (менш критична) черга платежів за постановою № 590 一 капітальні видатки (на будівництво, ремонти, закупівлю обладнання) регулювалась урядом через невизначеність з міжнародним фінансуванням на початок 2024 року.
Підласа називає 9 вичерпних джерел власних надходжень України:
1. Податкові і митні збори, які надходять до державного бюджету.
2. Дивіденди державних компаній.
3. Кошти НБУ (частина чистого прибутку).
4. Надходження від ОВДП.
5. Місцеві податки і збори (у 100% вимірі можуть бути спрямовані на ЗСУ, хоча ніхто такий варіант всерйоз не обговорює).
6. Емісія гривні (вкрай небажаний, але можливий варіант).
7. Приватизація.
8. Кошти від конфіскації та продажу російських активів (62 млрд грн надійшли з рахунків націоналізованих російських банків в 2022 року).
9. Кошти від здачі в оренду державної і комунальної власності.
Кошти міжнародних партнерів йдуть на фінансування невійськових видатків, зокрема зарплат в державній сфері та пенсій. Відсутність коштів міжнародних партнерів в повному обсязі, зокрема від США, не дозволить усі внутрішні ресурси спрямувати на ЗСУ.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини