Нацбанк ліквідував банк «Конкорд» через «брудні» гроші
Правління Національного банку ухвалило рішення про відкликання банківської ліцензії в АТ «АКБ «Конкорд» та його ліквідацію з 1 серпня.
Відповідне рішення № 256-рш Нацбанк ухвалив згідно зі ст. 77 закону «Про банки і банківську діяльність» у зв’язку із систематичним порушенням банком вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.
Банк «Конкорд» не забезпечив функціонування належної системи управління ризиками, не надав на запити інспекційної групи достовірної інформації, необхідної для здійснення нагляду, неналежно виконував обов’язок розробляти та впроваджувати внутрішні документи в сфері фінансового моніторингу.
НБУ виявив, що банк «Конкорд» здійснив операції за послугами інтернет-еквайрингу з групою із шести юросіб на 112,956 млрд грн. Лише з 1 липня 2022 року до 22 січня 2023 року таких операцій було проведено на 46,471 млрд грн. При чому банк не провів належну перевірку цих контрагентів.
Банк стверджував, що суть фінансових операцій, проведених п’ятьма клієнтами, полягала у використанні майданчику обміну та браузерної гри для обміну між користувачами сайтів зазначених клієнтів внутрішньо ігрових віртуальних предметів (одяг, зброя, ресурси та інше) або своїх внутрішньо ігрових валют за грошову винагороду, а також для сервісу повернення грошових коштів (кешбек).
Водночас за результатами перевірки з'явилися підозри в міскодінгу за окремими терміналами, відкритими для трьох клієнтів із цих п’яти. Виявлені платежі на сайти parimatch.com, parimatch.net, favbet.com, яких немає на офіційному сайті регулятору ринку азартних ігор. Відомо, що проти Parimatch запроваджені санкції.
Forbes оцінив частку «Конкорду» у 25% ринку грального бізнесу України і зазначив, що тепер цю частку поділять Сенс Банк, Укргазбанк, Банк Альянс, Акордбанк, банк «Південний». У пресслужбі «Південного» зазначили, що установа не працює з гральним бізнесом, оскільки не має ліцензії на high risk.
«Наслідки міскодінгу та, в тому числі, розслідування нашої ТСК по гральному бізнесу», – заявив перший заступник голови парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк. Голова цього комітету Данило Гетмацев наголосив, що це «другий найбільший банк, що допомагав шахраям ухилятися від оподаткування в ігорці, позбавлений ліцензії». Першим був Айбокс Банк.
Ще у травні НБУ оштрафував банк «Конкорд» на 400 тис. грн за не супроводження переказу коштів необхідною інформацією про отримувача переказу коштів та інформацією про платника (ініціатора переказу).
Упродовж останніх двох років Національний банк за результатами здійснення нагляду за вчинені банком порушення застосував до нього такі заходи впливу, як накладення штрафу в червні 2022 року в розмірі 60,4 млн грн та письмове застереження. Але «Конкорд» оскаржив штраф в суді.
Банк «Конкорд» на 56,2325% належав Олені Сосєдці, а на 43,7675% – Юлії Сосєдці.
Можливий обсяг виплат гарантованої суми вкладникам на 1 липня 2023 року становить 1 млрд 116,25 млн грн.
Частка фінустанови становила 0,17% активів платоспроможних банків, тож виведення його з ринку не вплине на стабільність банківського сектору України, запевняють в НБУ.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини