Нацбанк прогнозує три сценарії впливу блекаутів на економіку
Ці три сценарії оприлюднив голова НБУ Андрій Пишний на брифінгу. Наступного року можливе продовження рецесії економіки України.
“Сценарій №1 – оперативне оновлення. У цей сценарій закладено продовження енергетичного терору. Однак (ми спостерігаємо. – Ред.) доволі успішний захист повітряного простору України і об'єктів критичної інфраструктури завдяки ефективній роботі нашої протиповітряної оборони і Збройних сил України, а також оперативне відновлення пошкоджених потужностей. Це та ситуація, яку ми бачили на цьому тижні”, – сказав Андрій Пишний.
Цей прогнозний сценарій є базовим. “Дефіцит електроенергії в цьому сценарії, за нашими розрахунками, не повинен перевищувати 25%. І саме цей сценарій ми наразі розглядаємо як базовий при прогнозуванні і оцінці можливих варіантів і при напрацюванні плану дій”, – сказав він.
Інші сценарії більш негативні. “Разом з тим є сценарій №2, який передбачає повільне відновлення і більш глибоке ураження критичної інфраструктур. Власне це те, що ми могли з вами спостерігати під час і за наслідками атаки 23 листопада. В цій ситуації і час відновлення, і вартість ремонтних робіт, і недоступність енергетичних і передаючих потужностей зростають. Дефіцит так само зростає”, – зазначив голова НБУ.
Останній сценарій найгірший. “Третій сценарій – масштабні перебої в енергосистемі. Тут нам потрібно покладатися на роботу наших Збройних сил України і вірити в те, що протиповітряна оборона не допустить саме такого розвитку подій. Тому що він матиме достатньо суттєві і драматичні наслідки і впливи на економічні процеси. Цей варіант ми розглядаємо як найменш ймовірний”, – сказав Андрій Пишний.
За його словами, в усіх трьох варіантах будуть схожі наслідки: зниження і погіршення показників економічної активності та вища інфляція, ніж передбачалося в жовтневому прогнозі НБУ.
“Падіння ВВП в цьому році, скоріш за все, буде трошки глибшим, ніж ми це очікували в нашому жовтневому сценарії. На наступний рік відновлення української економіки, в залежності від кожного зі сценаріїв, буде різним”, – зазначив заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук.
Наступного року можливе продовження рецесії економіки України. “Але навіть за нашого базового, відносно оптимістичного сценарію, зростання ВВП буде дуже млявим, набагато нижче, ніж ті 4%, які ми припускали в нашому жовтневому прогнозі. У випадку реалізації другого та третього сценаріїв ВВП скорочуватиметься і наступного року”, – спрогнозував він.
Також в усіх сценаріях варто очікувати певного погіршення ситуації із зовнішньою торгівлею, внаслідок втрати експортних потужностей та потреб у додатковому імпорті.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
ТОП-новини