
Нацбанк залишив облікову ставку на рівні 15,5%
Правління Національного банку ухвалило рішення залишити незмінною облікову ставку на рівні 15,5%.
"Це рішення сприятиме підтриманню стійкості валютного ринку, збереженню контролю над інфляційними очікуваннями та поступовому сповільненню інфляції до цілі 5% на горизонті політики", – заявив голова НБУ Андрій Пишний.
Ураховуючи значний рівень невизначеності, що в останні місяці лише посилився, НБУ пообіцяв гнучко реагувати на зміни в балансі ризиків для цінової динаміки та інфляційних очікувань.
"У перші місяці року інфляція зростала доволі близько до траєкторії попереднього макропрогнозу НБУ та в березні сягнула 14,6% р/р. Така динаміка зумовлювалася залишковими ефектами гірших торішніх урожаїв, подальшим підвищенням цін на підакцизну продукцію, а також впливом фундаментальних чинників, зокрема з боку збільшення витрат підприємств на енергоресурси й оплату праці та стійкого споживчого попиту. Подальше зростання інфляції послуг теж є індикатором усе ще суттєвого внутрішнього цінового тиску", – заявив він.
Водночас помісячна динаміка інфляції, скоригована на сезонність, свідчить про ознаки послаблення цінового тиску. Згідно прогнозу НБУ, інфляція наприкінці 2025 року знизиться до 8,7%, а у 2026 році – до цілі 5%.
Ключовим ризиком для інфляційної динаміки та економічного розвитку залишається перебіг повномасштабної війни.
"Попередні заходи НБУ з посилення процентної політики спочатку зупинили зниження дохідностей гривневих інструментів, а надалі забезпечили їхнє поступове зростання. Так, у березні-квітні спостерігалося збільшення процентних ставок як за ОВДП в національній валюті, так і строковими депозитами в гривні на строк понад три місяці, у тому числі й у банків – лідерів роздрібного ринку", – зазначив Андрій Пишний.
Сукупний чистий попит на строкові депозити й ОВДП у березні був найбільшим за останні 10 місяців. Збільшення інтересу до гривневих заощаджень сприяло зниженню попиту населення на іноземну валюту та скороченню інтервенцій НБУ.
"Прогноз НБУ передбачає утримання облікової ставки на рівні 15,5% упродовж наступних місяців і повернення до циклу пом’якшення процентної політики після проходження піку цінового сплеску та зниження ризику закріплення інфляції на двознаковому рівні, – наголосив голова НБУ. – У разі посилення цього ризику НБУ утримуватиме облікову ставку на поточному рівні довше, ніж передбачається оновленим макропрогнозом, та буде готовий ужити додаткових заходів".
Нагадаємо, Нацбанк з 7 березня підвищує облікову ставку одразу на 1 в.п. – до 15,5%.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
ТОП-новини