Нацбанк змінив вимоги до ліцензування небанків
Національний банк суттєво змінив правила ліцензування та реєстрації на ринку небанківських фінансових послуг.
НБУ зокрема передбачив можливість включення небанківських фінустанов до реєстрів одночасно з наданням ліцензій, що значно скоротить бюрократичні процедури.
Також рішення щодо ліцензування та реєстрації ухвалюватимуться впродовж 30 робочих днів із дня отримання повного пакета документів від фінустанови.
Процес погодження набуття істотної участі небанківськими фінустановами також зазнав змін. Зокрема оновлені перелік та форма документів для погодження набуття істотної участі.
Також оптимізовано перелік документів, які подаються для отримання ліцензії, та передбачено право не подавати деяких документів, якщо заявник раніше вже подавав їх до НБУ.
Оцінка ділової репутації здійснюватиметься в разі подання пакета документів для отримання ліцензії, погодження набуття або збільшення істотної участі, погодження на посади керівників надавача фінпослуг, у разі реєстрації та ліцензування філії страховика-нерезидента в Україні, а також протягом строку дії ліцензії надавача фінпослуг.
При цьому фізична або юридична особа, щодо якої є окремі ознаки небездоганної ділової репутації, має право подати до НБУ клопотання про незастосування до неї виявленої ознаки.
Нацбанк також оновив вимоги до фінансового стану небанківських фінустанов:
• перевищення власного капіталу над мінімальним статутним капіталом (крім кредитних спілок та страховиків);
• підтвердження джерел походження коштів для формування статутного капіталу (крім кредитних спілок);
• наявність фінансових ресурсів для реалізації бізнес-плану (для страховиків та кредитних спілок);
• дотримання обов’язкових критеріїв, нормативів та інших вимог, що обмежують ризики за операціями з фінансовими активами, визначених актами з питань регулювання ринків фінансових послуг;
• дотримання умов забезпечення платоспроможності (для страховиків).
Встановлено нову процедуру погодження керівників, головних бухгалтерів страховиків і об'єднаних кредитних спілок.
Відповідно до вимог нового положення НБУ має право ухвалити рішення про проведення тестування або співбесіди з керівником, головним бухгалтером об'єднаної кредитної спілки чи страховика для визначення його відповідності вимогам щодо ділової репутації та професійної придатності.
Водночас Нацбанк розуміє, що небанківським фінустановам потрібен час, щоб адаптуватися до нових норм, тому для більшості нововведень встановив перехідний період, який триватиме пів року. За цей час фінустанови зобов'язані привести свою діяльність у відповідність до нових вимог.
Нові правила затверджені постановою НБУ №153 та набирають чинності з 1 січня 2022 року.
У зв’язку з прийняттям нового положення Нацбанк також визнав такими, що втратили чинність, низку нормативно-правових актів попередніх регуляторів.
Раніше НБУ змінив вимоги до ліцензування банків.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
ТОП-новини