Названі основні помилки бажаючих отримати дешевий кредит
Фактори, які заважають бізнесу отримати доступний кредит, банкіри розкрили під час круглого столу «”5-7-9%”: видати не можна відмовити», проведеного онлайн «Фінансовим клубом».
Серед популярних причин відмови в отриманні доступних кредитів заступниця директора департаменту розвитку корпоративного бізнесу та МСБ Кредобанку Наталія Згоба називає незадовільний фінансовий стан потенційних позичальників.
«Багато клієнтів звертаються з такою думкою, що якщо є державна програма, тим паче «антикризова», то «якщо у мене є проблеми, ви повинні мені помогти». А в нього може бути спад виручки на 60-70%, збитки накопичуються кілька періодів, і там взагалі складно говорити про якесь кредитування навіть без держпідтримки», – пояснила вона.
Серед інших причин Наталія Згоба називає значну концентрацію на одному покупцеві чи продавцеві.
«Інша причина – це пов’язаність до великих компаній. Коли клієнт не проходив за програмою через те, що він постачає свою продукцію або закупляє у великого корпоративного клієнта. Наприклад, клієнт виготовляє робочі рукавички, і в нього єдиний купляє їх «Епіцентр». За постановою № 368 ми зобов’язані пов’язати ці два контрагенти, і клієнт виходить за обмеження за виручкою (до 100 млн грн на рік. – Ред.). Чи фермери здають молоко на найближчий молокозавод», – розповіла вона.
Інфографіка: Що відбувається з програмою «Доступні кредити 5-7-9%»
Але цей фактор є ризиком для самого банку, який видає кредит такому клієнту.
«Припустимо, що у компанії 100-відсоткова концентрація на одному покупці. Тому якщо завтра їх стосунки припиняться, в компанії зупиниться бізнес. Для банку це є фактор ризику. Тому клієнти зі 100-відсотковою концентрацією на одному покупці, згідно нашої ризик-політики, є високоризиковими клієнтами, і ми такі операції обмежуємо», – каже керівник з мікрокредитування департаменту малого бізнесу ПУМБ Віктор Харковець.
Він додав, що деякі клієнти не підходять під умови програми через занадто велику виручку, збиткову діяльність чи підпадають під обмеження за видами діяльності, які підтримує держава.
В.о. директорки департаменту мікро-, малого та середнього бізнесу Ощадбанку Олена Гіль каже, що умови програми підходять далеко не усім потенційним позичальникам: кредити не отримають ті, хто виготовляє чи продає алкогольні або тютюнові вироби, ті, хто має непрозору звітність.
«Часто буває так, що клієнт стверджує, що може обслуговувати кредит, але за паперами це не очевидно», – каже Олена Гіль.
Виконавчий директор Фонду розвитку підприємництва Руслан Гашев пояснив, чому обмеження за підакцизними товарами не можна зняти.
«Навіть не Фондом чи постановою Кабміну, а законом визначено, що забороняється надавати державну допомогу тим, хто займається виготовленням або реалізацією алкоголю і тютюну. А майже кожен магазин займається торгівлею алкоголем або тютюном», – сказав він.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини