НБУ фіксує зростання фінансової грамотності українців

НБУ фіксує зростання фінансової грамотності українців

За останні три роки рівень фінансової грамотності українців зріс до 12,3 балів порівняно з 11,6 балів у 2018 році.

Про це свідчать результати дослідження у рамках проєкту USAID у співпраці з Нацбанком.

В аналогічному дослідженні 2018 року результат України за Індексом фінансової грамотності становив 11,6 балів. Тоді Україна розділила останнє місце з Польщею.

Цього року Україна набрала 12,3 бали, випередивши Грузію (12,1 бала), Румунію (11,2 бала) та Італію (11,1 бала), що стало значним досягненням, оскільки результати інших країн за рейтингом ОЕСР залишилися на попередніх рівнях.

Поліпшилися усі компоненти індексу: фінансові знання, фінансова поведінка та ставлення до фінансових питань. Водночас потенціал до зростання залишається значним.

Цьогорічний показник становить лише 58% від максимального значення у 21 бал, та є меншим від мінімального цільового рівня, рекомендованого ОЕСР (14 балів).

Найвищий рівень фінансової грамотності мають українці віком 25-34 роки (12,7 бала) та 30-59 років (12,6 бала). Найменш фінансово обізнаними є українці віком 18-24 роки (особливо 18-19 років) – 10,1 бала та 60+ років (11,6 бала).

Дослідження показало, що рівень фінансової грамотності залежить від рівня доходу та освіти. Високий рівень фінансової грамотності також корелює з рівнем особистих заощаджень.

При цьому показники фінансовій грамотності мешканців міст значно вищі за результати респондентів, які проживають у сільській місцевості. Аналогічний розрив також характерний для користувачів і некористувачів технологій.

Дослідження показало, що рівень обізнаності українців про фінансові продукти підвищився й наразі наближається до середнього по ОЕСР: 79% українців знають щонайменше про 5 фінансових продуктів.

Водночас українці більше зосереджені на короткострокових планах і витратах, а не на заощадженні коштів.

Впевненість у майбутньому пенсійному забезпеченні відчуває лише 20% українців. Населення з найменшими доходами більше розраховує на пенсію від держави, а з вищими – на заощадження, продовження трудової діяльності навіть після настання пенсійного віку або використання інших джерел фінансування.

79% українців вважають, що дітей мають навчати розпоряджатися своїми грошима в школі.

Цьогоріч Україна піднялася з останнього місця в рейтингу фінансової грамотності ОЕСР.

НБУ впроваджує стратегію підвищення фінансової грамотності українців з 2020 року.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь