НБУ назвав головну причину падіння економіки

НБУ назвав головну причину падіння економіки

Скорочення реального ВВП у першому кварталі на 2,2% передусім зумовлено збільшенням від'ємного внеску чистого експорту.

Про це йдеться у коментарі Національного банку щодо зміни реального ВВП у I кварталі 2021 року.

За даними Держстату, за підсумками I кварталу реальний ВВП скоротився на 2,2% в річному вимірі, а порівняно з ІV кварталом 2020 року знизився на 1,2% в сезонно скоригованому вимірі.

На це вплинули карантинні обмеження в січні та березні 2021 року, складніші погодні умови та посилення конкуренції на окремих зовнішніх ринках. Фактичне падіння економіки виявилося дещо глибшим за оцінку НБУ в квітні. Це пов'язано насамперед із погіршенням низки показників реального сектору в березні та повільнішим відновленням сектору послуг на тлі карантинних обмежень.

Високий споживчий попит та пожвавлення інвестиційної діяльності підживлювали імпорт, який у І кварталі зріс на 3,7% проти падінням на 4% у IV кварталі 2020 року.

Натомість спад експорту поглибився до 17,4% з 9,2% у попередньому кварталі через нижчі минулорічні врожаї, стагнацію у тваринництві та посилення конкуренції на окремих зовнішніх ринках, зокрема для продукції гірничо-металургійного комплексу.

Як наслідок, від'ємний внесок чистого експорту в річну зміну реального ВВП збільшився до 9,5 в.п. (проти -1,6 в.п. у попередньому кварталі).

Скорочення експорту стало вагомим чинником спаду в промисловості, а складна ситуація в тваринництві – спаду в сільському господарстві. Менші, ніж торік, витрати бюджету на дорожнє господарство стали однією з причин повернення показників будівництва в бік падіння. Все це позначилося на результатах оптової торгівлі та транспорту.

Валова додана вартість у держуправлінні та обороні також повернулася в бік спаду через стриманіші видатки бюджету на відповідні напрямки. Показники низки секторів послуг, зокрема готельно-ресторанного бізнесу, адміністративного та допоміжного обслуговування (оренда, прокат, туристичні послуги тощо) дещо поліпшилися, але залишалися від'ємними, зокрема через посилення карантинних обмежень.

Нацбанк прогнозує, що починаючи з ІІ кварталу 2021 року економіка повернеться до стійкого відновлення.

По-перше, цьому сприяє низька база порівняння минулого року, по-друге – швидке відновлення глобальної економіки завдяки прискоренню вакцинації та масштабним програмам стимулювання. Крім того, високочастотні індикатори свідчать про подальше посилення внутрішнього попиту.

Вже у квітні покращилися сезонно скориговані показники більшості видів діяльності в Україні, зокрема роздрібної торгівлі, будівництва та промисловості. Поліпшуються ділові очікування підприємств та споживчі настрої населення. Оперативні дані зовнішньої торгівлі за квітень-травень свідчать про активізацію експорту, високі темпи зростання імпорту споживчих товарів та окремих товарів інвестиційного призначення.

Мінекономіки погіршило прогноз зростання економіки у 2021 році з 4,6% до 4,1%.

Кабмін зберіг прогноз зростання економіки у 2021 році на рівні понад 4%.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь