НБУ відпустив ринковий курс гривні, але зберігає офіційний
Національний банк дозволив банкам підняти курс валютної конвертації за платіжними картами та обмежив обсяги зняття готівки за кордоном.
Національний банк з 21 травня скасовує обмеження на визначення курсу, за яким банки можуть продавати готівкову іноземну валюту та проводити конвертацію за видатковими картковими операціями.
Якщо сьогодні курс продажу готівки не мав відхилятися від офіційного більш ніж на 10% – тобто міг бути не більше 32,17 грн/$ при офіційному 29,25 грн/$. То завтра банки можуть підняти його до ринкового курсу, який на «чорному» ринку становить близько 37 грн/$.
Також скасовано аналогічне обмеження на встановлення курсу, за яким банки списують з рахунків клієнтів кошти в гривні, якщо клієнти розраховуються гривневими платіжними картками за кордоном. Тобто «пільгові» курси для українські біженці підуть в минуле і розраховуватися за кордоном доведеться за більшим курсом. Зараз долар конвертується за курсом 31,5-32 грн/$.
Нова постанова НБУ №102 залишає заборону на купівлю валюти українцями онлайн.
Офіційний курс НБУ залишається незмінним і фіксованим – 29,25 грн/$. Головними умовами для переходу від фіксованого курсу долара є стабілізація експортних надходжень; зниження невизначеності, пов'язаної з військовими діями; активніша робота фінансового ринку, аби НБУ знову міг впливати на інфляцію через ключову ставку.
Закликаємо бізнес взяти участь в опитуванні
«Зняття обмежень на встановлення курсів, за якими банки продають валюту населенню, поліпшить умови роботи легальних суб’єктів ринку. Це сприятиме посиленню конкуренції, підвищенню ліквідності легального сегмента та зменшенню обсягу нелегальних операцій. Усе це зробить валютний ринок стійкішим та сприятиме зниженню амплітуди курсових коливань у його готівковому сегменті», – вважає заступник голови НБУ Юрій Гелетій.
Крім того, Національний банк зменшив щомісячний ліміт на зняття за кордоном готівки з гривневих рахунків, відкритих в українських банках, зі 100 тис. грн до 50 тис. грн в еквіваленті, тобто до $1,5 тис. на місяць.
«Це дасть змогу знизити ризики непродуктивного відпливу капіталу, зменшити можливості для спекуляцій та обходу валютних обмежень, а отже, – захистити міжнародні резерви України», – впевнені в НБУ.
Більше валюти можна буде зняти за кордоном лише з валютних карток – щоденно 100 тис. грн в еквіваленті. Оплату вартості товарів, робіт та послуг картками за новим курсом можна здійснювати без обмежень.
Національний банк заборонив банкам проводити операції, що порушують запроваджені центробанком обмеження або сприяють чи можуть сприяти їх уникненню.
Крім того, банкам тимчасово заборонено:
– переказувати кошти з метою надання кредитів нерезидентам (крім фінансових установ);
– надавати кредити юридичним особам у національній валюті для погашення кредитів в іноземній валюті;
– змінювати валюту виконання кредитних договорів, укладених з юридичними особами (крім банків), з іноземної валюти на гривню.
Відповідні зміни покликані обмежити можливості для непродуктивного відтоку капіталу та зберегти золотовалютні резерви на достатніх рівнях.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
ТОП-новини