Нові види послуг змінять платіжний ринок України

Нові види послуг змінять платіжний ринок України

Ухвалений парламентом закон про платіжні послуги модернізує та переформатує платіжний ринок України.

Про це розповіли учасники круглого столу «Які перспективи відкриває для банків і фінкомпаній закон про платіжні послуги», проведеного «Фінансовим клубом».

«Три види послуг змінять структуру платіжного ринку. Перше – це нефінансові платіжні послуги, а саме ініціювання платіжної операції і надання відомостей з рахунків. Друге – це послуги небанківських установ, які зможуть відкривати клієнтам платіжні рахунки та випускати електронні гроші. Обмежені платіжні послуги, до яких відносяться послуги із зарахування інкасованої готівки на рахунок клієнта транзитом через рахунок інкасаторської компанії, і мікроплатіжні послуги телекомоператорів своїм клієнтам. Це три напрямки, які змінять ландшафт нашого ринку», – розповіла виконавча директорка Незалежної асоціації банків України Олена Коробкова.

На ринку з’явиться багато нових гравців. «Окрім банків, на ринок вийдуть платіжні установи, філії іноземних платіжних установ, установи електронних грошей, фінансові установи, оператори поштового зв’язку і ті компанії, які будуть надавати нефінансові платіжні послуги. «Укрпошта» із 4 млн користувачів може суттєво вплинути на конкуренцію. Це 4 млн людей, які зараз не мають рахунків. І безготівкових операцій від них ми чекати не можемо. Але це зміниться протягом наступних 18-24 місяців», – впевнений директор Української міжбанківської Асоціації членів платіжних систем ЄМА Олександр Карпов.

Він очікує, що ринок стане більш спеціалізованим. «Окремі банки і фінансові установи будуть надавати певні спеціалізовані послуги для небанківських установ різного типу. Тільки банки мають прямий доступ до Системи електронних платежів НБУ. Тому певна спеціалізація, безумовно, відбудеться», – прогнозує експерт.

Різні частини закону повинні запрацювати в різний термін. «Закон набуває чинності через рік. І до цього моменту Нацбанк зобов’язаний створити нормативно-правові акти, необхідні для того, щоб після вступу закону в силу запрацювали такі його елементи, як фінансові операції по внесенню коштів на рахунок, зняття, переказ, щоб змогли надавачі платіжних послуг отримувати ліцензії на цей вид діяльності», – розповів директор департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку НБУ Андрій Поддєрьогін.

«І тільки через додаткові три роки передбачений термін на введення в дію елементів відкритого банкінгу – обміну інформацією між фінансовими установами, отримання розпоряджень клієнтів через таких надавачів нефінансових платіжних послуг на здійснення платежів з їхніх рахунків», – зазначив він.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь