Один топменеджер НБУ пропонує підвищити ставку до 9% до кінця року
На засіданні комітету з монетарної політики Національного банку всі його члени одностайно підтримали підвищення облікової ставки до 8,5%.
На засіданні 8 вересня були присутні всі 10 членів комітету: голова НБУ Кирило Шевченко, його перша заступниця Катерина Рожкова, заступники – Юрій Гелетій, Ярослав Матузка, Сергій Ніколайчук, Олексій Шабан, директор департаменту фінансової стабільності Віталій Ваврищук, директор департаменту монетарної політики та економічного аналізу Володимир Лепушинський, директор департаменту відкритих ринків Олексій Лупін, директор департаменту статистики та звітності Юрій Половньов.
Під час засідання члени КМП приділили особливу увагу тимчасовим та фундаментальним чинникам впливу на інфляцію, динаміці інфляційних очікувань та балансу ризиків для подальшого інфляційного розвитку й економічного зростання.
Члени КМП відзначили, що економіка продовжує динамічно відновлюватися. Попередні оцінки Держстату щодо темпів зростання ВВП у II кварталі 2021 року (5,4% р/р) виявилися слабшими за прогноз НБУ (7,5% р/р), втім відхилення значною мірою спричинене тимчасовими та технічними чинниками. Ділові очікування бізнесу також надалі поліпшуються.
За підсумками засідання всі 10 членів КМП одностайно підтримали підвищення облікової ставки до 8,5%.
Більшість членів КМП також погодилися, що підвищення та утримання облікової ставки на рівні 8,5% до кінця року зі згортанням антикризових монетарних заходів буде достатнім для послаблення інфляційного тиску і приведення інфляції до цілі 5% у 2022 році.
Водночас один із 10 членів комітету висловився за підвищення облікової ставки до 9% до кінця року. На думку учасника дискусії, через помітне переважання проінфляційних ризиків, зокрема комбінацію зростаючого зовнішнього цінового тиску та високого внутрішнього попиту, НБУ повинен підвищити облікову ставку до кінця року ще на 0,5 в.п.
Оцінюючи ризики, кілька членів КМП підкреслили, що за необхідності НБУ має бути готовим до сценарію з жорсткішою монетарною політикою на прогнозному горизонті. Вони зазначили, що в разі посилення зовнішнього цінового тиску та погіршення інфляційних очікувань може знадобитися або додаткове підвищення облікової ставки, або утримання її на поточному рівні 8,5% довше, ніж передбачає липневий макроекономічний прогноз НБУ. Згідно з ним початок циклу зниження облікової ставки очікується у ІІ кварталі 2022 року.
Один із членів комітету також звернув увагу, що очікування аналітиків щодо динаміки ключової ставки у 2021 році заякорені до прогнозної траєкторії НБУ, проте у 2022 році аналітики очікують вищої ставки, ніж передбачено прогнозом.
9 вересня правління НБУ ухвалило рішення підвищити облікову ставку з 8% до 8,5% річних через збереження високого рівня інфляції та зростання цін.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
ТОП-новини