Панічний попит українців на готівку зник

Панічний попит українців на готівку зник

Про це розповіли банкіри під час круглого столу «Робота фінансової системи в умовах воєнного стану: нова реальність», організованого «Фінансовим клубом».

«В перший тиждень ми спостерігали великий попит всередині країни на готівкову гривню. Населення намагалося максимально перевести свої заощадження в більш ліквідну форму, але через тиждень – півтора стало зрозуміло, що банківська система нормально працює. Абсолютно адекватно працюють безготівкові платежі. І в таких умовах, навпаки, використання готівки створює дуже багато незручностей», – повідомив заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук.

На початку війни величезні черги вишукувалися біля банкоматів. «В перші дні війни досить суттєвий був попит на зняття готівки – у нас зашкалювали всі показники. Люди не розуміли, що робити, і якось хотіли зберегти свої заощадження. Це стосується і банкоматів, і відділень. Були суттєві зняття», – розповів член правління, відповідальний за роздрібний бізнес Ощадбанку Антон Тютюн.

Але на поточний момент, за словами Ніколайчука, готівка більшою мірою повертається в каси банків, ніж люди намагаються нею запастися. «Всередині країни безготівка явно виступає лідером. Є сільські регіони, де безготівкою розрахуватися все ще досить складно. Але навіть в таких регіонах немає проблем із забезпеченням готівкою на масштабному рівні», – сказав Сергій Ніколайчук.

Люди часто знімали готівку з рахунків перед тим, як покинути свій дім. «Є три-чотири області, де люди дуже сильно мігрували як в Україні, так і за кордон. В деяких областях вже до 16% наших клієнтів виїхали за межі України. А 20-25% мігрувало в так звані зелені зони, – розповів заступник голови правління ПУМБ з роздрібного бізнесу Себастіан Рубай.

Цей ажіотажний попит на готівкові гроші вже спав. «Готівки знімається досить мало. І безготівка переважає. Практично звідусіль приймають картки, і наша статистика показує, що люди переважно використовують картки», – каже перша заступниця голови правління банку «Глобус» Олена Дмітрієва.

Закриття магазинів призвело до скорочення і безготівкових операцій. «Розрахунки картками в порівнянні з довоєнним часом знизилися в два рази. При цьому зняття готівки з банкоматів знизилося на 70%. Це говорить про те, що оборот в Україні значно знизився», – зазначає голова правління Альфа-Банку Алла Комісаренко.

«У нас обороти по термінальній мережі теж впали. В регіонах ситуація різна: десь потрібно більше готівки, десь більше безготівкових операцій», – розповів голова правління ТАСкомбанку Володимир Дубєй. Падіння попиту на готівку підтвердив і голова правління Кредобанку Єжи Яцек Шугаєв.

В безготівкових операціях збільшилася частка воєнних платежів. Антон Тютюн каже, що регулярні комунальні платежі, підтримка ЗСУ, купівля військових облігацій та P2P-перекази підтримують попит на безготівкові операції.

Він додав, що історії про несправні POS-термінали в крамницях є простим бажанням бізнесу отримати додатковий кеш. «Коли в торговій точці вам кажуть, що термінал не працює через банк, це може бути, але лише в 5% випадків», – вважає Антон Тютюн.

Термінали можуть не працювати навіть через відсутність мобільного зв’язку. «На Чернігівщині великий проміжок часу не було зв’язку і нічого не працювало», – сказав Антон Тютюн. Але якщо працює зв’язок і в терміналі є папір для чеків, то вірогідність несправності терміналу саме через поломку дуже низька.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь