Платіжні шахраї використовують метод соціальної інженерії
Варіантів платіжного шахрайства існує багато, проте шахраї досить часто використовують метод соціальної інженерії.
Здебільшого шахраї вдаються до методу «соціальної інженерії» – зловмисники входять у довіру до потенційної «жертви» та домагаються, щоб вона переказала гроші або передала їм дані своєї картки, повідомляє Національний банк.
«На жаль, люди поважного віку – у зоні небезпеки. Шахраї часто роблять їх мішенню для своїх схем», - зазначає регулятор.
Зокрема шахраї можуть поштою відправляти жертві листи про великий виграш від 100 тис. до 500 тис. грн. Щоб «отримати виграш», вони пропонують купити товарів лише на 200 грн з каталогу, що додається до такого листа. Зазвичай йдеться про побутові товари: ліки, посуд, книги, косметику тощо.
До листа також може бути додано пластикову картку, на якій нібито знаходиться виграш. Ця картка активується, коли переможець купить товар на необхідну суму та перешле квитанцію за певною адресою.
«Звичайно картка несправжня, як і грошовий приз. Потенційні «жертви» купують товар, надсилають квитанцію і марно чекають на обіцяні гроші. Вони можуть і не одразу зрозуміти, що їх ошукали», - пояснює НБУ.
Там радять українцям ігнорувати подібні повідомлення про виграш, а також розповідати про таку шахрайську схему літнім батькам, знайомим та сусідам, що може зберегти їхні гроші та здоров’я.
За даними НБУ, у першому півріччі 2020 року зафіксовано 47,5 тис. випадків шахрайства з платіжними картками та банківськими рахунками українців на 86,4 млн грн, тоді як за перше півріччя 2019 року зафіксовано 34,7 тис. таких випадків на 72,6 млн грн.
За весь минулий рік шахраї вкрали з платіжних карток українців понад 360 млн грн, що в півтора раза більше, ніж у 2018 році.
В НБУ пов'язують збільшення кількості випадків шахрайства в поточному році з активним переходом українців на безготівкові розрахунки через карантинні обмеження.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини