НБУ втратить кошти банків-банкрутів через нардепів
Парламентський комітет з питань фінансів, податкової та митної політики підтримав законопроєкт № 2459 до другого читання.
Проєкт закону №2459 про внесення змін до розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» закону «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» передбачає віднесення вимог НБУ як забезпеченого кредитора за кредитними договорами рефінансування з неплатоспроможними банками до п’ятої черги кредиторів.
Зараз, якщо НБУ видав банку кредит рефінансування під заставу активів банку, то після початку банкрутства банку НБУ може позачергово стягнути цю заставу в рахунок сплати боргу за рефінансуванням. Депутати ж вирішили позбавити НБУ права забезпеченого кредитора і продавати заставні банківські активи в інтересах інших кредиторів, згідно черговості, передбаченою законом про систему гарантування вкладів фізосіб, де в третій черзі знаходится ФГВФО, в четвертій - фізособи з депозитами на суму понад 200 тис. грн.
«Цей законопроєкт руйнує основну роль Національного банку – роль кредитора останньої інстанції для інших комерційних банків. Фактично, Національний банк хочуть позбавити гарантії на повернення виданих кредитів рефінансування, а банки можливостей на підтримку з боку регулятора», - зазначили в НБУ.
Новий порядок буде застосовуватися до банків, які станом на 1 січня 2019 року вже віднесені до категорії неплатоспроможних, та процедуру ліквідації таких банків не завершено, тобто до банків, які збанкрутували з 2015 року, в тому числі Дельта Банку, банку "Надра", ВіЕйБі Банку.
Запропонована норма втратить дію, коли всі збанкрутілі банки будуть ліквідовані, або всі кредити рефінансування цих банків будуть повернуті.
Позбавлення НБУ коштів зменшить його прибуток, який перераховується до державного бюджету.
Представник Національного банку України повідомив, що у разі ухвалення даного законопроекту, у наступному році НБУ перерахує до бюджету суму, яка буде меншою на 1,8 млрд грн. Він висловився проти проекту і назвав прецедент, який створюється проектом, «невдалим і дещо шкідливим», який «не матиме ефекту для вкладників, як це зазначив Фонд, але матиме ефект для доходів державного бюджету у наступному році».
Ініціатива Дубінського з'явилася ще в листопаді 2019 року, але її не розглядали в першому читанні, поки не були отримані кошти від МВФ.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини