Рефінансування кредитів більше не головний рушій «5-7-9%»
Малий та середній бізнес рефінансував свої старі кредити під 0% і почав брати антиковідні кредити на поповнення обігових коштів під 3%.
Про це заявив уповноважений представник Фонду розвитку підприємництва Валерій Майборода під час круглого столу «Рік програмі «5-7-9%»: підсумки та перспективи», проведеного онлайн «Фінансовим клубом».
«Коли був запущений компонент «рефінансування», то найбільша питома вага виданих кредитів припадала на рефінансування. Але вже починаючи з жовтня ми спостерігаємо чітку тенденцію, що рефінансування вичерпало себе і збільшення її питомої ваги не відбувається. Якщо раніше це було 70%, а антикризові та інвестиційні кредити – 30%, то на сьогодні рефінансування складає 48%. А найбільша частина йде на антиковідний компонент», – сказав Валерій Майборода.
Банки підтверджують цю динаміку. «На першому етапі ми підтримали діючих клієнтів банку, запропонували їм умови рефінансування кредитів, передбачені програмою. І в перший час ми показували максимальні результати з рефінансування кредитів», – розповіла заступниця директора департаменту МСБ Креді Агріколь Банку Анастасія Лазаренко.
«До програми ми приєдналися в травні. І ціле літо ми займалися тим, що переважно рефінансували наших діючих клієнтів під 0%. І ближче до кінця осені попит на рефінансування кредитів почав спадати, оскільки всі, хто хотів рефінансуватися, вже це зробили. І в лютому ми фактично видавали останні кредити на рефінансування під 0%», – зазначила заступниця директора департаменту розвитку корпоративного бізнесу та МСБ Кредобанку Наталія Згоба.
Майже за рік Кредобанк видав 2,5 млрд грн кредитів: із них половина пішла на рефінансування, а половина – це були нові видачі. «В нових видачах велику частку зайняв антикризовий пакет «Обіговий», який почав набирати оборотів з осені, коли рефінансування почало падати і клієнти почали звертатися за обіговими коштами під 3%. І на сьогодні це найбільш популярний продукт, оскільки можна отримати обігові кошти під 0%», – сказала пані Згоба.
На початку старту програми ПУМБ також зосередився на рефінансуванні діючих клієнтів. «Ми швидко вийшли на зовнішній ринок і почали пропонувати послугу рефінансування діючих кредитів клієнтам інших банків, які на той час не були учасниками програми», – розповів керівник з мікрокредитування департаменту малого бізнесу ПУМБ Віктор Харковець.
На кінець року доля рефінансу в портфелі «5-7-9%» ПУМБ становила 78%, а на сьогодні – вже 60%. «Відповідна частка антикризової компоненти на обігові кошти на кінець року була 19%, а за результатами I кварталу 2021 року – 37%. Основний попит йде на фінансування обігових коштів. Паралельно зростає попит на інвестиційні кредити», – пояснив пан Харковець.
«Ми нещодавно підключилися до цієї програми і бачимо, що перший етап – це діючі клієнти, другий – клієнти, які хочуть отримати рефінансування заборгованості в інших банках. І зараз пішла хвиля, коли клієнти хочуть взяти кошти на розвиток бізнесу, обігові кошти. Клієнти вже хочуть розвиватися, а не просто рефінансувати борги», – підтвердив заступник голови правління ТАСкомбанку Олег Поляк.
Керівниця управління розвитку бізнесу банку «Львів» Уляна Городиська каже, що в їхньому банку рефінансування становить 40%, а 60% – антикризові кредити на обігові кошти та основні засоби. «Ми відчуваємо зменшення темпів і попиту на рефінансування, а також зростання попиту на інвестиційні кредити. Після продовження кредитів під 3% на весь період рефінансування після 2021 року про рефінансування задумалася ще частина клієнтів, які спочатку не розглядали для себе такий варіант, і навіть валютні позичальники, які цікавляться переведенням кредитів у гривневі», – розповідає вона.
Державні банки з самого початку не робили акцент на рефінансуванні. «75% – це інвестиційні та антикризові кредити. Рефінансу в нас у рамках портфеля дуже мало. Ми з самого початку були націлені на просування цих двох компонентів як додаткового важелю підтримки та розвитку підприємництва», – сказала директорка департаменту мікро-, малого та середнього бізнесу Ощадбанку Наталя Буткова-Вітвіцька.
Схожа ситуація в Укргазбанку, де більше 20% клієнтів МСБ отримали кошти під «5-7-9%». «В нашій структурі більша частина – це інвестиційні кредити, 64%. Ще 20% видали на обігові кошти. І тільки 16% – це рефінансування діючих кредитів. Також нам вдалося видати нові кредити новим позичальникам на стартапи», – розповів заступник директора департаменту малого та середнього бізнесу Укргазбанку Микола Алфьоров. Він каже, що банки переорієнтовуються з рефінансування на нове кредитування. «Кількість банків в програмі зросла, і лише поодинокі клієнти, які не можуть скористатися в своєму обслуговуючому банку, можуть звертатися за рефінансуванням», – сказав він.
Ставку на інвесткредити зробив і «Глобус». «Банк «Глобус» підключився до програми «5-7-9%» в червні. Банк спеціалізується на цільових кредитах, тому ми заходили в програму «5-7-9%» тільки по інвестиційним кредитам. Частка кредитів «5-7-9%» становить 10% в портфелі. Але темпи видачі за програмою збільшуються щомісячно. І через три місяці ми вийдемо на частку 20%», – розповіла перша заступниця голови правління банку «Глобус» Олена Дмітрієва.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
ТОП-новини